קבר של מלך יהודי

אהרן פאפו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אהרן פאפו

בתגובה על "ארכיאולוגים בכירים: הקבר שהתגלה בחפירות בהרודיון אינו של הורדוס" מאת ניר חסון ("הארץ", 11.10)

"קנאת סופרים תרבה חוכמה”, אומר הפתגם העממי, אך לא בכל מקרה זה נכון. ההיפך הגמור מוכח בעמדתם של "שני ארכיאולוגים בכירים", כהגדרתם ב"הארץ", הכופרים, באיחור של שבע שנים, בגילויו של קבר הורדוס על ידי הארכיאולוג אהוד נצר ז"ל.

אילו טענו הכופרים, לדוגמה, שהסרקופג מאבן אדומה (ולכן מיוחדת) היה מתקופה אחרת, ולא מזמנו של הורדוס; או ששכבת הקרקע שבה נמצא הסרקופג אינה מתאימה לזמן מותו, או שחומרי הבניין אינם מאז - ניתן היה לקבל ברצינות את עמדתם. אך נימוקים מסוג זה אינם מופיעים בדברי השניים. הם מסתמכים רק על ה"היגיון" (שלהם). במיוחד צורם נימוקם העיקרי, כאילו הקבר פשוט מדי בשביל הורדוס המלך, נוכח מפעלי הבנייה האדירים שלו. לדעת פרופ' יוסף פטריך, מן הראוי היה שהקבר יהיה "סרקופג מזהב שיונח בתוך סרקופג של שיש מיובא" (ציטוט מדבריו). בדמיונו הוא רואה כנראה את קבר נפוליון ב"בית האינוולידים" בפריז. הוא רק שוכח שלא הורדוס קבר את עצמו - אלא אחרים, אלה שנותרו בחיים. וגם בונפרט לא תיכנן את מצבת הסרקופג שלו.

עם קצת ידע היסטורי ולא רק ארכיאולוגי יש להסיק שהורדוס, כמלך יהודי, היה רחוק מן המגלומניה של הפרעונים המצרים או של עובדי האלילים ברומא. אין שום קשר בין בית המקדש המונומנטלי שציווה על בנייתו ובין קברי האבות בחברון, לבין הקבר שלו. לחלופין ניתן גם לראות את כל הר הרודיון כמצבת הקבר האישית שלו.

ודווקא משום שהורדוס נהג בחיי היום־יום לפי ההלכה היהודית, הנחתם של הארכיאולוגים ה"דיסידנטים" ש"אולי" היה קברו האמיתי בארמון שעמד בראש ההר ונהרס היא אף פחות הגיונית, כי ביהדות לא קוברים מתים בתוך מתחם בנוי שבו מתגוררים או מצויים אנשים חיים.

עו"ד אהרן פאפו, תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ