מכתבים למערכת 9.12.2013

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

הבועות פזורות בכל הארץ

בתגובה על "אכלתם לנו, שתיתם לנו" מאת 
יוסי קליין ("הארץ", 5.12)

תודה ליוסי קליין, שכתב את מה שרבים מאתנו חשים וחוששים להגיד. ארץ ישראל של פעם, עם כל מגרעותיה, היתה בעינינו יותר ערכית, פחות גזענית, יותר רחומה לתושביה ופחות חומרנית. אלא שקליין טעה בדבר אחד. הבועה אינה רק מרכז תל אביב. הבועות הללו פזורות בכל הארץ: בקיבוצים, במושבים וגם בפריפריה. והמחנק גדול ומעיק.

נירה ברנסום, ירושלים

Disk In

בתגובה על "דיסקין: כישלון המו"מ המדיני מסוכן מאיראן" מאת ברק רביד ("הארץ", 5.12)

הדיסק בפנים, וזה מה שהוא משמיע:

1. הסכנה בהעדר הסכם עם הפלסטינים גדולה מהסכנה האיראנית. משמעות אזהרה זו היא, שאם לא ייחתם הסכם כזה תהיה ישראל מדינת כל אזרחיה עם רוב ערבי, זה יהיה "סוף הציונות", וזה גרוע מפצצת אטום איראנית שעלולה להיות מוטלת על ישראל ולגרום להרג של עשרות־אלפים; או לחלופין, של פצצת אטום איראנית שלא תוטל על אזרחי ישראל, אך תביא להתגרענות של, למשל, טורקיה, מצרים, סעודיה.

2. שימו לב, ראשי שב"כ בהווה ובעתיד: יש בידיכם כוח עצום לכפות את רצונכם על כל ראש ממשלה נבחר. אם לא ימלא את רצונכם במלואו (למשל, לא ימנה אתכם לראש המוסד) אתם תדאגו לכך שלאחר סיום תפקידכם גם הוא ייאלץ להיפרד מתפקידו. ולראשי הממשלה בהווה ובעתיד הוא מאותת: "דיר באלקום, אל תתחילו אתנו, ראשי השב"כ!"

מסקנה: Disk out.

פרופ' יאיר הופמן, אלפי מנשה

כראש השב"כ לשעבר יובל דיסקין, גם אני, כמי שנולד בארץ (עוד לפני קום המדינה) וכך גם ילדי ונכדי, חרדים יותר מהעלול לקרות ליד הבית ובתוכו, מאשר מהנבואות השחורות וההיסטריות של ראש הממשלה בעניין הגרעין האיראני.

הקונספציה (נשמע מוכר?) המנחה את בנימין נתניהו ומקורביו (המנסים לסתום את פיו של כל מי שאינו מתיישר עם דעת "הבוס"), מובילה בכיוון אחד בלבד: אינתיפאדה נוספת ונתק הולך וגדל מיתר אומות העולם.

הכתובת היא "על הקיר" וטוב עושים דיסקין ועוד אחדים וטובים שכמותו, המתריעים בשער. יש לעודד התרעות אמת כאלה ולפסול תגובות זלזול של "מקורבי ראש הממשלה".

יוסי כהנא, חיפה

מתאים ל"גורמים בסביבת ראש הממשלה" לומר על יובל דיסקין, שהוא "מנותק מהמציאות וחסר ראייה אסטרטגית". ראש ממשלתנו, שבנה את כל הקריירה שלו על טקטיקה ועל "הם מפחדים", האיש שמוצא לעצמו בכל פעם איום ומהלך על כולנו אימים, האיש שאינו רואה את דבשתו אף פעם, מצא בדיוק אדם שאין לו ראייה אסטרטגית. ולמה? מפני "שלא קיבל את תפקיד ראש המוסד". ממש מבחיל לאיזו רמה מורידים אותנו.

אדרבה, ייקח על עצמו אחד ממכוני הסקרים ויציג לאזרחי ישראל את השאלה: מי לדעתך בעל ראייה אסטרטגית מציאותית, ראש ממשלתנו או דיסקין ושאר ראשי מערכת הביטחון?

דני דורון, חיפה

יתרונות נוספים

בתגובה על "פעוטונים במקומות העבודה" מאת אריאל רובינשטיין ("הארץ", 27.11)

אני תומך בכל פרטי המאמר המוצג כ"הצעת חוק". להצעה יתרונות נוספים ובהם האפשרות להגדיל את מספר המעונות ולצמצם את הצפיפות במעונות הקיימים. כמו כן, יש בה סיוע לאמהות העובדות ולמעסיקים בהגמשת שעות העבודה ובביטול הצורך למהר בלחץ זמן כדי לאסוף את ילדיהן מהמעונות המרוחקים ממקומות העבודה. השפעת לוואי חיובית תהיה נהיגה רגועה יותר של האמהות בכבישים הפקוקים בשעות הלחץ.

בנוסף, על רקע הוויכוח המתנהל בסוגיית "השוויון בנטל", ניתן לגייס או לנדב לשירות לאומי את כל אותן צעירות דתיות ולא דתיות הפטורות משירות צבאי עקב הצהרת דתיות או התחמקות. צעירות אלו ישולבו בעבודה בפעוטונים כמטפלות מסייעות, ובכך יהוו כוח אדם זמין למימוש מיידי של "הצעת החוק". התנגדות של החרדים, הדתיים ורבניהם להצעה כזאת תחשוף את העובדה שקבוצה זו מסרבת להשתלב ולתרום למדינה. הרי לא ניתן יהיה לטעון, כי בשירות בנות דתיות בפעוטונים יש סכנה לטהרתן ותומתן ולדתיותן.

אריה שאיר, ירושלים

דוגמה דרום אפריקאית

בעקבות מותו של נלסון מנדלה השמעתי בבית, בעזרת יו־טוב, את ההימנון הלאומי הדרום־אפריקאי. הימנון יפהפה ומרגש זה מושר בכמה שפות - שפות דרום־אפריקאיות מקומיות, אפריקאנס ואנגלית. כל אזרח המדינה יכול לשיר הימנון זה בגאווה ובהתלהבות, והוא מבטא את חזונו של מנדלה, שראה את דרום־אפריקה כמדינה רב־תרבותית ורב־לאומית.

גם לנו, היהודים בישראל, הימנון לאומי יפהפה ומרגש, אבל הוא מתייחס אך ורק ליהודים. לא יהודים, המהווים חלק ניכר מהאוכלוסייה, אינם יכולים לראות אותו כשייך להם. האם נזכה פעם להימנון המבטא את רגשותיהם ושאיפותיהם של כלל אזרחי מדינתנו? האם נזכה פעם למנהיג כמנדלה?

עזרא מנדלסון, ירושלים

חטוטרת

בתגובה על "גיבנת הקנאביס על גב מערכת הבריאות" מאת עידו אפרתי ("הארץ", 6.12)

המלה הנכונה היא כמובן "חטוטרת" ולא "גיבנת", שמשמעותה אשה שיש לה חטוטרת.

אבנר כוכבי, כפר יונה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ