מדרון חלקלק אל הצדק

יואב זריצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יואב זריצקי

ב–1 בדצמבר 1955 אשה ושמה רוזה פארקס סירבה לציית לחוק במונטגומרי, ארצות הברית. החוק באותה התקופה לא רק שהפריד בין שחורים ללבנים באוטובוסים, הוא חייב שחורים לפנות את מקומם לטובת לבנים. פארקס סירבה לפנות את מקומה לאדם לבן.

ההמשך ידוע: חרם האוטובוסים, המאבק הכלל־ארצי, ולבסוף הכרעת בית המשפט העליון, שההפרדה באוטובוסים נוגדת את החוקה. ההמשך היה ברור: אם ההצדקה המוסרית להפרדה באוטובוסים נפלה - איזה צידוק יש להפרדה במדרכות ובבתי הספר? זה היה רק עניין של זמן, עד שמגדל חוסר־הצדק בחסות החוק יקרוס סופית.

מפלגת "הבית היהודי" התפתלה סביב תיקון עיוות־המס המונע מזוגות חד־מיניים לקבל נקודות זיכוי על ילדיהם באופן שווה לזוגות הטרוסקסואליים. הנימוק להתנגדות מלכתחילה היה, שהם אינם מוכנים להכיר בחוק בתא משפחתי חד־מיני. לטענתם, זה לא השוויון, אלא החשש שהכרה בחוק המס תוביל להכרה מלאה בתא משפחתי כזה בתוקף החוק. ייאמר לזכותם, שהם לא טיפשים. תיקון המס לזוגות חד־מיניים הוא אבן־דרך חשובה במאבק לשוויון זכויות של הציבור הגאה. יתרה מכך: אי־הצדק המתוקן בהצעה זו אינו שונה מהותית מאי־הצדק בהעדר ברית־זוגיות חד־מינית, או כל אספקט חוקי אחר המציב את הזהות והתא המשפחתי הגאה כנחות מבחינת זכויותיו.

נקודות המס אינן העיקר. העיקר כאן הוא תיקון אי־צדק. ובאיזה טיעון יהיה אפשר להתנגד לברית־זוגיות לאחר שיאושר התיקון בהטבות המס? מעבר לאינטרס הפוליטי, אם יהרהרו בכך תומכי "הבית היהודי", ייתכן שיגלו שאין באמת דרך לנמק בעולם מודרני, נאור וליברלי את האי־צדק הנובע מחוסר הכרה בציבור הגאה. האם ייתכן, שהסדק הקטן הזה יביא לפריצת הסכר כולו? המדרון המוביל לצדק הוא חלקלק מאוד, וטוב שכך. אף שהמאבק עוד ארוך, מרגע שהקול הרציונלי הראשון נשמע, קשה להחזיר את הגלגל לאחור. ההדהוד כבר כאן. 

יואב זריצקי, חיפה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ