ישראל מזניחה את ילדיה

מיה עורב-הטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה עורב-הטל

בתגובה על ״הילד שלי סובל״ ("הארץ", 9.12)

אלימות ילדים כלפי ילדים מזעזעת אך לא מפתיעה: ילדי ישראל גדלים לבד. הוריהם שוהים שעות רבות, רבות מדי, בעבודה, אם משום שהם קשי יום ונאבקים על פרנסתם, אם משום שהם קרייריסטים, ואם סתם משום ששעות העבודה בישראל ארוכות מהמקובל במדינות במערב. בזמן המעט שנותר להם לבלות עם ילדיהם אין להם כוח וסבלנות לחנך, להציב גבולות.

הילד הישראלי לומד מגיל אפס שהחיים הם ג׳ונגל, שהוא צריך להיאבק על מקומו, שרק החזק ייראה ויישמע: במעונות, שבהם התקן הוא מטפלת לשבעה תינוקות, בגנים העמוסים ובכיתות המתפקעות. את המטפלות, הגננות והמורות מדינת ישראל לא מתגמלת כראוי אבל מצפה מהן לעשות את הבלתי אפשרי - גם לאהוב, גם ללמד וגם לחנך.

בזמנו הפנוי (כשהוריו נעדרים פיזית או נפשית) הילד הישראלי חשוף ללא בקרה לתכנים אלימים או פורנוגרפיים בטלוויזיה ובערב הוא צופה בתוכניות הריאליטי שבהן מככבים בוטות, השתלחות או שיסוי, המתחרים זה בזה. את כל אלה הילד הישראלי ״מיישם״ באינטראקציה שלו עם חבריו: השפלה, ביזוי והתעללות.

ללא מבוגרים נוכחים ומעורבים בחייו כבדרך שגרה, הילד הישראלי גדל ללא קודים מוסריים, ללא חמלה ואמפתיה לזולת, ללא כבוד למרות ולסמכות. הילד הישראלי גם ישן פחות שעות בהשוואה לילדים אחרים במערב (תוצאה של חוסר הסמכותיות של הוריו?) - והנה עוד גורם המגביר את התוקפנות.

יוצא אפוא שמדינת ישראל מעודדת ילודה אבל מפקירה את ילדיה - בשעות העבודה הרבות של ההורים, במספר הילדים במסגרות החינוך ובתוכניות הריאליטי המתלהמות והמבזות.

לבי עם הילד הסובל ועם משפחתו, לבי עם כל הילדים הסובלים.

מיה עורב־הטל, ירושלים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ