האם יימנע הרצח הבא?

גליה וולוך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גליה וולוך

האם נשכיל למנוע את הרצח הבא? מקרה הרצח של אביטל רוקח בירושלים אינו המקרה הראשון שבו הרשויות רק "יצאו ידי חובתן". הרשויות היו אמורות למעשה, כל אחת בתורה וכולן ביחד, לצאת מגדרן כדי להבטיח שאביטל רוקח תזכה לחיות.

לכאורה, על פי הפרסומים בתקשורת, סבלה המנוחה במשך שנים מאלימות מצד החשוד. על פי הפרסומים, הוא כבר הפר צו הרחקה בעבר, איים עליה ברצח, ואפילו קנה כלים למימוש זממו. על פי הפרסומים, כל נורות האזהרה האדומות, המוכרות לנו בענייני אלימות, דלקו באור בוהק, ואיש לא שם לב. התוצאה — אביטל נרצחה באכזריות.

עניין מקומם ביותר הוא, בלא ספק, הודעת הרשויות, כי הציעו לה לצאת למקלט לנשים מוכות, והיא סירבה. אין זאת הפעם הראשונה שבה קורבן של אלימות "אשמה" בכך שסירבה לשים את עצמה ב"מעצר" משום שהרשויות אינן מסוגלות להגן על חייה. על הרשויות כולן להבין, כי חובתן המוחלטת היתה להגן על החיים של אביטל.

לא ייתכן, כי בית המשפט — לנוכח הראיות שהיו לכאורה לפניו — יאריך את המעצר של החשוד ביום אחד בלבד, ויאשר את שחרורו בתנאים שברור לכל כי אין שום גורם היכול להבטיח את אכיפתם. צו הרחקה של מטרים ספורים לאדם שלכאורה כבר הפר צווים ואיים ברצח — הוא בערך כמו רשיון להרוג.

לא ייתכן, כי המשטרה תסכים, מצד אחד, לשחרור של הגבר בתנאים קלים יחסית, ומצד אחר תציע לאשה לצאת למקלט לנשים מוכות. אם קיים חשש, ובמקרה הזה היה לכאורה חשש גדול לחייה, חובת המשטרה היתה לא רק לא להסכים לתנאי שחרור קלים יחסית, אלא לצאת מגדרה, לערער, ולהבטיח שעשתה הכל, ממש הכל, כדי להגן על החיים של אביטל.

הרשויות כולן נכשלו לחלוטין במבחן התוצאה. השאלה היא, אם הן יפנימו את הלקח — כדי למנוע את הרצח הבא.

גליה וולוך, יו"ר נעמת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ