זו לא סתם ממשלה ימנית

יהודית קשת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהודית קשת

בתגובה על "Vox Populi" מאת משה ארנס ("הארץ", 30.9)

הופתעתי מכך שדווקא משה ארנס נוקט לשון דמגוגית. ארנס מציין, בצדק, שהמהות של דמוקרטיה היא התחלפות ממשלות על פי רצונם של הבוחרים. בישראל זה קורה לעתים לא כל כך קרובות (29 שנים בשלטון למפא"י וכמעט 30 שנה, בהפוגות קצרות, לליכוד). אבל ארנס מתחמק מעובדה חשובה אחת: הממשלה הנוכחית איננה רק ימנית, אלא היא ממשלה שחותרת תחת הדמוקרטיה על ידי חקיקה ופעילויות שהן אנטי־דמוקרטיות בעליל.

אינני רוצה להיכנס כאן לדיון בשאלה מה היא מהותה של דמוקרטיה השולטת יותר מ–47 שנה בעם אחר ומעמיקה יום יום את אחיזתה בחירותו ואדמתו ורומסת באכזריות את כבודו. גם אינני נוגעת בשאלה, אם לעזוב את ישראל או להישאר. אני רוצה להסב את תשומת הלב של ארנס ודומיו בימין השפוי למה שהיה עליהם להבין בעצמם, ובסתר לבם הם יודעים בוודאי היטב: המיאוס מהממשלה הזאת נובע לא מ"ימניותה", אלא מהתחושה החזקה שהיא צועדת בצעדים גדולים ומהירים לעבר הרס הדמוקרטיה.

תחושה זו נובעת מן החוקים הגזעניים הצצים חדשות לבקרים, הבוז המופגן כלפי בית המשפט, ההתקפות המתמדות מפי שרים וחברי כנסת נגד קהילות המיעוטים שבנו (כן, השמאלנים, הפלסטינים הישראלים, מחפשי מקלט ועובדים זרים ואחרים), אזלת היד של הרשויות לנוכח פשעי שנאה שמבצעים יהודים, ומעל הכל — חוסר התקווה בתחום המדיני וחוסר החזון של העומד בראש הממשל הזה, הפועל רק כדי לשרוד בתפקידו, במקום להתייחס למצב הגיאו־פוליטי המשתנה סביבנו. כל בר דעת מבין, שזאת ממשלה המשייטת לכיוונים של חיסול הדמוקרטיה ולעבר אסון לאומי.

ובכל זאת הערה בעניין ההגירה: לעזוב מדינה בחיפוש חיים נורמליים, טובים יותר, הוא צעד לגיטימי. לעזוב "מולדת" מטעמים מצפוניים, גם הוא מעשה לגיטימי, ובנסיבות מסוימות אף מעשה גבורה.

יהודית קשת, באר שבע

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ