מכתבים למערכת 6.3.2015

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

למען הדיוק ההיסטורי

בסרטון תעמולה של מח"ל מוצגים ראשי הממשלות דוד בן־גוריון (ב–1948), לוי אשכול (ב–1967) ומנחם בגין (ב–1981) כמי שקיבלו החלטות גורליות בניגוד לעמדת הממשל בארצות הברית. בנוגע לבן־גוריון ולבגין — העובדות נכונות. לא כך באשר לאשכול בעת המשבר שהוביל למלחמת ששת הימים: כל עוד היה וטו אמריקאי על פעולה צבאית של ישראל לא אישרה ממשלת אשכול לצה"ל מתקפה מקדימה, חרף עמדת הדרג הצבאי שדרש זאת בתוקף רב. רק משהוסר הווטו, ו"האור האדום" מוושינגטון התחלף ל"אור צהוב" (כהגדרתו הקולעת של איש המועצה לביטחון לאומי ויליאם קוואנדט), ואחרי שראש המוסד מאיר עמית שב ארצה ב–3 ביוני מפגישות עם שר ההגנה ועם ראש הסי־איי־אי ודיווח, כי "האמריקאים לא יישבו שבעה אם נפצפץ את נאצר" — החליטה הממשלה על יציאה למלחמה.

מדור הזירה

ד"ר עמי גלוסקא, הר־אדר

הרובה הפולני

בתגובה על המכתב של גרשון קופר,
"הרובה הגרמני" ("הארץ", 4.3)

הרובה הגרמני מטיפוס מאוזר 98 היה רובה השירות של הצבא הגרמני וגם של צבא פולין, שקמה אחרי מלחמת העולם הראשונה והקימה תעשיית נשק.

תעשיית הנשק הפולנית שאפה לרווחים וארגון ה"הגנה" רכש רובי מאוזר 98 מתוצרת פולין וכן מקלעים קלים R.K.M. הרובים, שהיו כמעט זהים לרובים הגרמניים, כונו "רובה פולני".

בשלהי מארס 1948 התחילו להגיע משלוחי הנשק הצ'כי, שיוצר בצ'כיה על ידי מפעלי הנשק שם, שפעלו גם תחת הכיבוש הגרמני וידוע לי שהגיעו רובים ספורים מסומנים בצלב הקרס. מכל מקום: הרובים, מקלעי ה–מ.ג 34 שכונו מגל"ד והמקלעים הבינוניים מטיפוס "בזה", היו חדשים, ולא משומשים. נשק זה נשלח ללא ספק בהשראת ברית המועצות, שתמכה בהחלטת החלוקה והכירה בישראל עם הקמתה.

אריה מאור, כפר סירקין

הילודה ומצוקת הדיור

הכל מסכימים כי ביקוש מוגבר לדירות הוא שגורם להעלאת מחירן. אך מנין נובע הביקוש המוגבר? אם נוציא מהחשבון את קניית הדירות להשקעה, על ידי תושבים מקומיים או על ידי תושבי חוץ, אזי עיקר הביקוש נובע מגידול האוכלוסייה שהוא מצדו נובע ברובו מהריבוי הטבעי הגדול בישראל — שהיא המדינה עם הריבוי הטבעי הגדול ביותר מבין הארצות המפותחות.

עד מתי נמשיך לעודד ילודה? כבר היום המשפחות מרובות הילדים הן עניות ברובן. מדוע אנו ממשיכים לעודד אותן להביא עוד ילדים לעולם? הרי בעתיד הבעיה רק תחמיר. לא רק שיחסרו קרקעות לדירות, לא יהיו מספיק חופים, מספיק שטחים פתוחים ופארקים ושמורות טבע, מספיק כבישים ומספיק אוויר נקי ומים. כבר היום אנו מרמים את עצמנו בכך שאנו עוקרים פרדסים ובמקומם בונים שכונות "ירוקות", בניינים במקום עצים.

חובה עלינו לשבור את הטאבו ולהפסיק לעודד ילודה. רק אם נקטין את הריבוי הטבעי נוכל לפתור את בעיית הדיור ואת בעיית העוני וגם לא נהפוך למדינה שכולה בטון.

אהוד גודס, כפר־סבא

דוגמה לאחרים

בתגובה על "וינשטיין חייב עשרות אלפי שקלים למדינה בגלל הטבות בשכרו" מאת
 אור קשתי ("הארץ", 3.3)

נבקש להביע מחאתנו החריפה על הכותרת שניתנה לכתבה. משהועלו טענות לגבי טעות בחשבות, אשר גרמה להפרשות יתר ליועצים המשפטיים לממשלה, הקודם והנוכחי, הודיע היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, לחשבת הכללית, כי יחיל על עצמו כל הסדר שתקבע, וכי אין לו עניין להיות מעורב בנושא.

יצוין כי הדברים נוגעים למספר בעלי תפקידים, ולא רק ליועצים המשפטיים לממשלה (המוקבלים במעמדם לשופטי בית המשפט העליון) ומשכך, אגף החשבת הכללית עוסק בהסדרת העניין, בראייה רחבה. היועץ הורה לגבש הסדר זה ללא מעורבות של משרד המשפטים, על מנת למנוע מראית עין של ניגוד עניינים. בהתאם למתואר, מנין נטל לעצמו "הארץ" את החירות לקבוע כי "וינשטיין חייב עשרות אלפי שקלים"? זאת, בעוד גורמי המקצוע במשרד האוצר עדיין מגבשים עמדתם בסוגיה, ובעוד שהיועץ וינשטיין הדגיש מראש, כי יסכים לכל קביעה שלהם לגבי שיעור ההפרשות להן הוא זכאי.

אנו סבורים שהתנהלותו של היועץ המשפטי לממשלה בעניין יכולה לשמש דוגמה לאחרים, וודאי שלא היה ראוי לכותרת המשתלחת המתמקדת רק בו באופן אישי והמציגה אותו כמי שנהנה מכספים והטבות שלא כדין.

עו"ד משה כהן, מנהל אגף דוברות, הסברה ותקשורת, משרד המשפטים

מדרכה בטוחה

בתגובה על "כמו ליפול לבור'' מאת יוסי קליין ("הארץ", 26.2)

קשיש נהרג בהולכו על מדרכה מפגיעת רוכב אופניים. אין זה מקרה ראשון של הולכי רגל שנפגעים מאופניים. יש להפעיל לחץ ציבורי על הרשויות, כדי שיקבעו שילוט שיתיר לרוכבי אופניים לנסוע על מדרכה רק בצד אחד של הרחוב, כשהמדרכה השנייה תישאר בטוחה להולכי רגל, כולל מוגבלים בתנועתם ואמהות עם תינוקות.

אדר' ישראל שטיין, תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ