מכתבים למערכת 26.4.2016

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

לא הפעם

בתגובה על "מנטרלי הכור שעלו מצ'רנוביל: 'אין אחד שבריא'" מאת אילן ליאור 
("הארץ", 25.4)

ליבי לאלכסנדר קלנטירסקי, יו"ר ברית הליקווידיטורים בישראל, אך בל נשכח כי החובה לפצות אותו ואת חבריו על הפגיעה בבריאותם היא באחריות ממשלת אוקראינה ומעסיקיו בזמן הפיצוץ.

אכן, אני סבורה כי ממשלת ישראל לא מקציבה מספיק לבריאות הציבור, לנכים ולזקנים, אך הפעם אין לצפות שתקבל עליה את האחריות.

דפנה אהרוני פארן, תל אביב

לוחמים ומחייכים

בתגובה על "שאהיד בעברית זה פטריוט" מאת רוגל אלפר ("הארץ", 24.4)

לרוב אני מסכימה עם תסכולו של רוגל אלפר שבא לביטוי במאמריו. כולנו, לפחות בני דורי, גדלנו על המיתוס של "טוב למות בעד ארצנו". כשהיינו צעירים יותר, יפים יותר וקצת טפשים יותר, במשפט הזה היה משהו הרואי, נשגב. מה לעשות? התבגרנו, החכמנו (אני מקווה) ופתאום הבנו ש"למות" זה בכלל לא דבר טוב. זה פשוט לא הולך ביחד. מעין אוקסימרון.

מילא, בזקנה טובה, זו דרך הטבע, אך בכל דרך אחרת המושג "למות" איכשהו מבטא משהו שלילי. יחד עם זאת, אם כבר ציטוטים של היטלר וגרינג המאדירים את פולחן המוות, אז עוד ציטוט ידוע שעליו גדלנו: "לא הבטחתי דבר מלבד דם, עמל, דמעות ויזע". ועוד אמר וינסטון צ'רצ'יל: "מחבב אני איש המחייך בשעה שהוא לוחם" (מתוך "ויקיציטוט"). אלפי חיילים בריטים חרפו את נפשם במאבק בחיה הנאצית. אני לא בטוחה שהם יצאו לקרב בחיוך על השפתיים. אך נדמה לי, שהמלחמה הנוראה הזאת הוכרעה קודם כל בדרך צבאית ורק אחר כך בדרך מדינית.

מרגלית ליפמן, מכמורת

דרוש פוזל

בתגובה על "תנו למישהו לנצח" מאת 
רחל נאמן ("הארץ", 21.4)

מה כולם רוצים מאותם פוזלים? זה לימין ואף זה לימין. אז מה. הרי אין דרך אחרת. אם חפצה נפשך בזכייה בבחירות עליך לפזול למחנה החזק, ובימים אלה זהו מחנה הימין. כאילו שיש ברירה.

למדנו שמותר לשקר, מותר לומר דבר בקמפיין הבחירות ולשנות את העור מיד לאחר מכן, מותר לבגוד בעקרונות ובאני מאמין שלך, המטרה מקדשת את האמצעים. די להטפות המוסר, די לביקורת ההורסת, די להתבכיינות, תנו להם הזדמנות להגיע לשלטון בחבירה של ימין, שמאל ומרכז. תנו להם לבנות מחנה גדול ככל האפשר, תנו להם קרדיט והטו כתף.

אפשר להמשיך לבכות על אובדן הדרך, המוניטין ועל מצע של שנים רבות. זו העת להתפכח ולהבין שמה שהיה ברור לפני שני עשורים היום לוט בערפל. המצב כל כך סטטי שהוא מעיד דווקא על חוסר יציבות פוליטית. אין יכולת לקבל החלטה שתהווה קונסנזוס. רק מחנה מרכז פוליטי גדול יכול להביא לשינוי במדינה. ניסיון העבר מוכיח שכדי לצאת מהבוץ צריך לרתום גורמים שונים יחדיו — שמאל, ימין ומרכז.

אבישי שמואל, רמת גן

מכון מס' 2 בגליל

בתגובה על "מכון וולקני יכול להיות הג'וקר שיזניק את הצפון" מאת אורה קורן (TheMarker, 17.4) ועל "שוב החטיאו:
גביית המסים השנה תהיה גבוהה בכשמונה מיליארד שקל מיעד האוצר" מאת מוטי בסוק (TheMarker, 24.4)

לנוכח התוכנית להעביר את מכון וולקני צפונה (אם הכוונה הנסתרת היא לא הנדל״ן), האם לא עלה על דעתו של מישהו להקים מכון וולקני מספר 2 בצפון, ואולי גם מכון ויצמן נוסף בצפון, ואולי שלוחות אחרות גם בדרום? המכונים הללו יהיו מקומות עבודה נחשקים למדענים מצוינים מהארץ ומחו"ל, יביאו לפיתוח המדע, ירוויחו כסף ויביאו רווחה וכבוד רב.

מנין יבוא המימון? הנה התבשרנו שהשנה יהיה עודף של 8 מיליארד שקל בגביית מסים.

שלמה אבולעפיה, ירושלים

השקיפות של מקדונלד'ס

בתגובה על המודעה "ג'אנק פוד? לא במקדונלד'ס!" ("הארץ", 22.4)

אינני מומחה לתזונה אך במסגרת הכשרתי כמהנדס מכונות למדתי מהו "ערך קלורי". ידע בחשבון ובאחוזים רכשתי עוד קודם בבית הספר היסודי. נראה לי שכישורים אלה עונים על המינימום הנדרש לבקשת החברה: "תשפטו בעצמכם". נתונים אלה גרמו לי גם לתהות כיצד במסגרת מסע לעידוד השקיפות שמנהלת חברת מקדונלד'ס ישראל, היא מרשה לעצמה לפרסם מודעה שבה אין ביטוי לכשני־שלישים ממרכיביו של ההמבורגר הידוע כ"מק רויאל".

חיבור משקלם של כל הרכיבים המופיעים במודעה (ל–100 גרם) מתקרב ל–34 גרם. הערך הקלורי שמופיע במודעה לאותם 100 הגרמים הוא 155 קלוריות. בהתחשב בערך הקלורי של הרכיבים שמשקלם המצטבר הוא 34 גרם, מסתבר שהערך הקלורי של הרכיב או הרכיבים שלא פורסמו שואף ל–0. מאחר שלפי הפרסום אין לייחס פער זה לסיבים (הסיבים במשקל 2 גר' נכללים ב–34 הגרמים), מתבקש שבמסגרת השקיפות תפרט מקדונלד'ס ישראל ממה מורכבים 66 הגרמים הנותרים ומהו הערך הקלורי שלהם.

גילוי נאות: לא אכלתי, עד כה, המבורגרים מכל סוג ותוצרת שהיא, ואינני מתכוון לאכול המבורגר כלשהו בעתיד.

בֶּלי דויטש, ירושלים

מודעה מתוך "הארץ", 22.4

תגובת מקדונלד'ס

מקדונלד'ס בודקת את מוצריה במעבדות המוכרות על ידי משרד הבריאות כמעבדות מורשות. בכל בדיקות המזון ובכל מוצר באשר הוא (בכל המוצרים הנמכרים בעולם — גם בסופר...) עורכת המעבדה תהליך של מיצוי מרכיבי המוצר וזאת על מנת לקבל את התוצאה המדויקת והמהימנה ביותר של חלבונים, פחמימות, שומנים וסיבים — שסיכומם מהווה את הערך הקלורי של המוצר. מוצרים מן החי ומהצומח מכילים מים באופן טבעי, וערכם מופיע בכל בדיקות המעבדה תחת סעיף הנקרא "רטיבות". סעיף זה מהווה כ–65% ממשקל המנה הנבדקת. אנו עומדים מאחורי הנתונים המפורסמים בשקיפות ומזמינים את הכותב לאכול המבורגר העשוי מ–100% בשר לא מעובד וללא תוספים — כשערכיו מופיעים על אריזתו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ