מבחן הטעם הטוב

יהושע גתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהושע גתי

בתגובה על מאמר המערכת "הצנזורית משנקר" ("הארץ", 20.7) ועל "רגע עם שקד" מאת יולי תמיר ("הארץ", 21.7)

יש משהו לא בריא בהתגייסות של כותבי המאמרים ב"הארץ" להוקיע את החלטתה של נשיאת שנקר, יולי תמיר, לצנזר את ציור העירום שמבחינתה, אילו לא היתה מצנזרת, מי יודע מי היתה הבאה בתור? מירי רגב? ראיית מעשה הצנזורה הזה כעילה לפיטורי תמיר זו דרישה אכזרית להציגה במאמר המערכת. גם תמיר עצמה הסתבכה בטיעונים קלושים של פמיניזם וגומר. מעניין מה היתה אומרת אילו בחרה תלמידה שלה לצייר בעירום את נפתלי בנט. גם התירוץ של התגוננות מפני תביעה כספית אינו טוב מספיק. צריכה היתה לומר בפשטות: "זה לא הולם, גס רוח", וזה היה מספיק.

נדמה לי שבשם עקרונות מופשטים בחרו העיתונאים לרדוף עד חורמה את נשיאת המכללה. בשם נימוקים עקרוניים מופשטים הכריזו על פסק דין קטלני. ואני אומר בפשטות: אין הבדל עקרוני בין קביעות הרבנים הקיצונים ובין קביעת מערכת "הארץ" — כולם מדברים בשם העיקרון, בין אם זו פרשנות דתית פנאטית, ובין אם זו סגידה עיוורת לעיקרון ליברלי ומחיקת הבחינה ההומניסטית העילאית של טעם טוב, שזה המקרה כאן. פשוט חוסר טעם טוב, שדורש התערבות כדי למחוק אותו בשם ההומניזם הליברלי. וזה נעשה, אני מניח, בשם האחריות האישית של הנשיאה, שנדרשה להכרעה במקום לשבת ספונה בחדרה, וטוב שהכריעה כפי שהכריעה.

מערכת "הארץ" עומדת בפרץ במאבק אדיר על פרצוף החברה והמינהל התקין הנורמלי. אל לה לבזבז את אמון הציבור המצומצם שעוד עומד לצדה ותומך בה בכספו כמנוי, על התנגדות לדברים שכל איש מצפון שחונן בשכל ישר היה מעודד ותומך בהם. ביקורת המערכת, גם אם היא לגיטימית לדעתה, ראוי שתימנע מאווירת עליהום ותנוסח באופן מידתי, ואז גם תישמע. ובוודאי שאין צורך בהתגייסות סוללת כותבים לטובת רעיון שאינו עומד במבחן הטעם הטוב, שאף שאינו מנוסח בספרי הגות הוא נחלתו של כל אדם ערכי.

פרופ' יהושע גתי, באר שבע

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ