להגנת מתנדבי המשטרה

יהודה מור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהודה מור

בתגובה על "רוצה להתנדב למשטרה? התקבלת" מאת יניב קובוביץ 
("הארץ", 12.8)

כתבתו של יניב קובוביץ עושה עוול לאלפי מתנדבי משטרה מסורים ורציניים. לו היו מאפשרים למשטרה לגייס שוטרים בהתאם לצרכיה ולהכשירם כראוי, ביטחון הפנים במדינה היה משתפר בהרבה. אך כאשר המשטרה נמצאת שנים רבות בתת תקצוב, הפוגע אנושות ביכולתה לתפקד, יש צורך במתנדבים; מכאן מספרם הגדול יחסית למספר השוטרים. אולם תיאורם כמזיקים ובלתי מקצועיים מקומם.

כדאי להיות מודעים למשמעות ההתנדבות. כמתנדב ותיק במשטרת התנועה הארצית, אני משתתף בשתיים עד ארבע משמרות בחודש לפחות. כל משמרת — כתשע שעות, שבהן אני ושותפי בניידת עוסקים באירועים רבים, כגון טיפול בתאונות דרכים, לפעמים קטלניות, אכיפת חוקי התעבורה על עברייני תנועה, בהם נהגים מסוכנים, הורדת שיכורים מהכביש, הכוונת תנועה בכל מזג אוויר, סיוע לנהגים שנתקעו בכבישים מסוכנים, ועוד. זוהי משימה מפרכת ולפעמים מסוכנת, ולצערי בשנתיים האחרונות נהרגו ונפצעו קשה כמה מתנדבי תנועה. לא היינו מסוגלים לבצע משימות אלה, אלמלא הוכשרנו כהלכה בכמה קורסים בני כמה שבועות כל קורס, ובסיומם עברנו מבחנים מפורטים ותקופת חניכות לא קצרה, בניגוד גמור למתואר בכתבה. כחמש־שש פעמים בשנה אנו עוברים השתלמויות חובה מקצועיות, כולן ניתנות על ידי שוטרים וקצינים מקצועיים וברמה הגבוהה ביותר.

בכתבה מוצגים גם סיפורים משוטרים לא מזוהים על מתנדבים שכביכול מופיעים למשמרת אחת בחצי שנה וכאלה שבאים כדי לזכות לארוחת חינם (נו, באמת). אלו הכפשות שאינן משקפות את המצב לאשורו. אין ספק שיש להתייחס לדו"ח מבקר המדינה בנושא המתנדבים במלוא הרצינות ולתקן את הטעון תיקון; נחוץ גם מאמץ להעלות את רמת המתנדבים כדי למנוע שגיאות ונזקים; מקובל להתלונן על המשטרה, לפעמים בצדק, אולם כולנו יודעים כי ללא משטרה יתערער הסדר החברתי. ביקורת — כן; שפיכת התינוק עם המים — לא.

יהודה מור, ראשון לציון

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ