מכתבים למערכת 27.9.2016

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נסיגה מכובדת

בתגובה על "ותיקי פלמ"ח מוחים עלהנצחת רחבעם זאבי באתר בשער הגיא" מאת עופר אדרת ("הארץ", 22.9)

שלוש מערכות טיעונים הועלו בנוגע להחלטת הממשלה להקים את אתר ההנצחה לזכרו של אלוף רחבעם זאבי בשער הגיא: המדינה חייבת חוב של כבוד לשר שנרצח והקמת אתר לזכרו היא צעד נדרש; זאבי לא השתתף אישית בקרבות פריצת הדרך לירושלים ולכן שער הגיא אינו המקום המתאים לקדש את זכרו; לא יעלה על הדעת לבנות בשער הגיא אתר לזכרו של אדם שהיה מעורב בפלילים וחשוד בהטרדות מיניות ובאונס חיילות.

טוב עשו ותיקי הפלמ"ח, ובראשם המשורר חיים גורי, שבחרו בנימוק השני, הנימוק ההיסטורי, שלפיו יש לשמר את אתר שער הגיא לפורצי הדרך לירושלים ולהם בלבד. בחירתם לא רק נכונה עובדתית, אלא שהיא מנטרלת כל דיון על האיש ומוסריותו ועל תורתו המדינית.

המדינה, לעומת זאת, בחרה להדגיש את הטיעון הראשון: מדובר בשר שנרצח ובהחלטת ממשלה שיש לקיים; טיעון פרוצדורלי שלא מחזיק מים. מי שקיבל החלטה, יכול גם לשנותה.

ואולם, בין אם מכבדים את זכרו של זאבי ואת מורשתו ובין אם מגנים ואף מתעבים אותם, עדיף לקובעי המדיניות לאמץ את קריאתם של ותיקי הפלמ"ח. זו דרך מכובדת לסגת מהחלטה בעייתית, דרך שתמזער פגיעה במשפחתו של רחבעם זאבי ועדיין תותיר למדינה אפשרות לממש את כוונתה, אם כי במקום אחר.

פרופ' רן חרמש, תל אביב

מחאה חריפה

בתגובה על "יהי זכר אזריה ברוך" מאת רוגל אלפר ("הארץ", 26.9)

כקוראת ותיקה של "הארץ", וכחברת הנהלה של "עוז ושלום" (תנועת השלום היהודית בישראל), ברצוני למחות בחריפות על הכותרת שניתנה לטור הטלוויזיה מאת רוגל אלפר, "יהי זכר אזריה ברוך". עם כל המאבק המוצדק להרשיע את אלאור אזריה בהריגה של מחבל מנוטרל, שאני שותפה לו, אין זה ראוי להיגרר לניסוח שממנו עלולה להשתמע הסתה פרועה נגדו, כאילו מי מאיתנו בשמאל חלילה מייחל למותו. אני מצפה להתנצלות מרוגל אלפר וממערכת "הארץ".

לאה שקדיאל, ירוחם

דאגה גם לחיילות

בתגובה למאמר "מפקדים יחויבו לפטור חיילים דתיים מנסיעות ושמירות עם חיילות" מאת גילי כהן ("הארץ", 26.9)

שמחתי לשמוע כי הרמטכ"ל דואג לחיילים הדתיים בצבא ומתחשבה בהם, ולכן הורה למפקדים לאפשר להם להימנע משמירות ומנסיעות במכונית עם חיילות. במקרה, אלו בדיוק שתי הסיטואציות שאני עברתי בהן הטרדה מינית במשך שירותי הצבאי: בפעם הראשונה שבה נשארתי כקצינה תורנית בבסיס, ובנסיעה ברכב עם אחד הקצינים.

אני מצפה מהרמטכ"ל לדאגה לא פחות עמוקה לשלומן של החיילות, לא משנה מאיזה מגזר, ולהוצאת הנחיה לאפשר גם להן להימנע מסיטואציות של "ייחוד" — גם עם חיילים וקצינים חילוניים.

ד"ר בינה כהן־סחר, כוכב יאיר

תמריץ למוכרי דירות

שר האוצר משה כחלון, במהלך "פופוליסטי", מעוניין להטיל מס על מחזיקי שלוש דירות ויותר, וטוען שהחלטה זו תסייע לזוגות צעירים. אני בספק רב, ונראה לי שזאת תהיה מסחטת מסים נוספת מן הציבור, שעלותה תגולגל בסופו של יום על השוכרים.

לפי נתוני משרד האוצר, 54 אלף משקי בית בישראל מחזיקים בשלוש דירות או יותר. אציע לשר האוצר מהלך משלים וחיוני להצלחת המהלך שלו: מתן תמריץ מיסויי לבעלי דירות אלו למכור אותן לזוגות צעירים תמורת הקלה במס שבח בהוראת שעה בעת המכירה. אם תינתן הקלה במס במכירת דירה שלישית ומעלה לזוגות צעירים בעלי ניקוד מתאים ממשרד השיכון, יהיה הרווח כפול: גם ישוחררו לשוק אלפי דירות, או אף רבבות, שיימכרו לזוגות צעירים, וגם תימנע עליית שכר הדירה בדרך של גלגול המס הנוסף בשכר דירה גבוה יותר על השוכרים. מבחינה תקציבית, מימון ההקלה הזמנית במס שבח בהוראת שעה יגיע מהמס על אותם בעלי שלוש דירות ויותר שיישארו עם מלאי דירות גבוה.

רו"ח עופר שפירא, ירושלים

צרת התרבות

ראו כמה אמת יש בהגדרה זו, שמתאימה למירי רגב כמו כפפה ליד. קודם כל, לתרבות האמיתית רגב היא צרה צרורה. היא אויבת של תרבות איכותית (מלשון "צר ואויב"), היא צרת אופקים וצרה מלהכיל תרבות אוניברסלית וליברלית, היא צרה על התרבות (מלשון מצור) הממסדית ואם תרצו גם התאמה פונטית, היא מינתה עצמה לצארת התרבות.

בקיצור, המונח צרה לגביה הוא צר המכיל את המרובה. ולצערי זאת מציאות עצובה ולא משחק לשון בלבד.

דן זלינגר, כסלון

אני מציע להחליף את שם המשרה מ"שרת התרבות" ל"שרת הבורות". האותיות דומות מאוד, אבל התוכן הרבה יותר מתאים. אפשר גם "שרת הבערות" או "שרת האנטי תרבות".

אדריאן ארנסטר, הוד השרון

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ