דרך הישר ברפואה

אילן גל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אילן גל

בתגובה על "אני נשבע (?)" מאת יואל דונחין ונדב דוידוביץ' ("הארץ", 25.10)

עם קריאתם של ידידי, הפרופסורים יואל דונחין ונדב דוידוביץ', להכיר בחוסר הרלוונטיות של שבועת הרופא ולשנותה, ברצוני להיות לה לסנגור. הכותבים מצרים על כי השבועה "מתעלמת מסוגיות אקטואליות כגון בצע כסף, גזענות ופערים בבריאות בין אוכלוסיות". לשיטתי אין שום אקטואליות בבצע כסף, שנאת הזר ואפליית המוחלש. אלו בדיוק אותן חולשות המופיעות באופי האנושי משחר קיומו. אלו בדיוק אותן חולשות שהיפוקרטס והבאים אחריו מבקשים לשרש מעולם הרפואה. ובלשון שבועת הרופא העברי: "ועזרתם לאדם החולה באשר הוא חולה, אם גר (או פליט), אם נוכרי ואם אזרח (עובד זר), אם נקלה ואם נכבד (שכבות מוחלשות)" — התוספות בסוגריים שלי.

מדור הזירה

שבועות הרופא לאורך כל ההיסטוריה האנושית רואות בניצול החולה רעה חולה, ובלשון שבועת היפוקרטס: "לכל בית שבו אבקר, אגיע לטובת החולה". הכותבים מצרים על כי שבועת הרופא "עוסקת בעיקר ביחסי רופא־מטופל ברמה האינדיווידואלית, ומתעלמת מהקשרים חברתיים־פוליטיים־כלכליים. כך, היא אינה מתייחסת למשל לעינויים". לא כך הוא, ובכל סיטואציה נדרש הרופא לראות בחולה את עיקר דאגתו: "שמרו אמונים לאדם שהאמין בכם".

עוד מציינים הכותבים, כי שבועת הרופא "לא מצליחה למנוע סטיות אתיות". לשיטתי, שבועה היא הצהרה על ערך שאתה מאמין בו. שבועה אינה כלי למניעת סטיות אתיות וחריגות מדרך הישר. שבועה נועדה לסמן את ההסכמה על דרך הישר ברפואה, ומי שאינו מאמין בה, גם אם ייקרא להישבע שלוש פעמים ביום לא ימלאה.

שבועת הרופא הינה ערך אוניברסלי שמעט מאוד השתנה בו מאז ימי היפוקרטס. אם יש צורך לאכוף אותו, הדרך היא בהפעלת לחץ על הגורמים האחראים בחברה להתנהלות הרפואית בה: ארגוני הרופאים, משרד הבריאות וגורמי המשפט. שום נוסח חדש של השבועה לא יביא לשינוי מצבה העגום של חברתנו בתחום ערכי הרפואה.

ד"ר אילן גל, פעיל בעמותת "רופאים לזכויות אדם", תל אביב

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ