איש באמונתו יאכל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בתגובה על "בייקון על הבוקר" מאת רוגל אלפר ("הארץ", 16.11)

רוגל אלפר התייחס למעבר של מסעדות לכשרות כ"טרנד" והסיק ש"תל אביב נופלת". קראתי ונחרדתי. חשבתי לעצמי: כמה עוד מסעדות ופיצריות עתידות בקרוב ליפול חלל, "קורבנות שווא של הטרנד הנורא"?

אחרי שנרגעתי קמעא ניסיתי בכל זאת להבין מה כל כך טרד את מנוחתו של אלפר. האם הוא מוטרד מכוחות שוק בסיסיים של ביקוש והיצע? או שמא הוא שרוי בחרדה שלא יוכל עוד למצוא מקום כלבבו בין שפע המקומות הלא כשרים שממשיכים לפעול בתל אביב באין מפריע למרות "טרנד הכשרות"?

אכן, יש טרנד כשרות כרגע בתל אביב. יותר ויותר מסעדות ובתי אוכל למיניהם פונים למועצה הדתית בעיר בשנה האחרונה ומבקשים תעודת כשרות. זו לא תוצאה של כפייה דתית בעיר, חס וחלילה, ולא תוצאה של הכוונה מזימתית מלמעלה של הממסד הרבני. זה לא טרנד שמחפש "קורבנות", ותל אביב עדיין על תלה עומדת. זה בסך הכל טרנד שמבטא במידת מה את מה שמשתקף שוב ושוב בסקרים: בערך 70% מהאוכלוסייה היהודית בישראל מקפידים על שמירת כשרות ברמה כזאת או אחרת. ו–70 האחוזים האלה אוהבים לאכול בחוץ, בדיוק כמו 30 האחוזים שאינם מקפידים על שמירת הכשרות, וככאלה הם כוח צרכני משפיע.

יש טרנד כשרות והוא משמח אותי באופן אישי, כי הוא מעיד על חיבור לזהות ולהוויה הישראלית ולאו דווקא על פיצול והתבדלות, אבל בואו נשמור על פרופורציה: תל אביב עדיין מדובר במגמה צנועת ממדים, אין סכנה להיכחדות המסעדות מהזן הלא כשר, אין גם בסיס להשוואה מספרית. איש באמונתו יחיה, איש באמונתו יאכל. חבל רק שכותב בעיתון ליברלי על פי הגדרתו, כעיתון "הארץ", שמקדש שוב ושוב את העיר הליברלית באמת שממנה הוא פועל, מפגין כלפי מסעדות כשרות באותה העיר דעה קדומה בלתי ליברלית בעליל.

אלדד מזרחי, יו"ר המועצה הדתית תל אביב־יפו

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ