מכתבים למערכת 22.11.2016

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

נשים בצריח

שתי כותרות ביום ("הארץ", 21.11).

כותרת אחת: "מפקד זרוע היבשה לשעבר: גופים בעלי אינטרס רוצים לשלב נשים בשריון כדי להחליש את צה"ל".

כותרת שנייה: "קצין בשריון הודח כי נמלט מזירת פיגוע אף שהיה חמוש".

לא נגעתי, יותר מזה אנחנו לא צריכים.

עדי טל, תל אביב

תרגיל בלוגיקה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ועו"ד דוד שמרון חברים. נתניהו לא ידע על עסקי הצוללות של שמרון. האם שמרון לא ידע שנתניהו ראש ממשלה?

דן גבע, יובלים

למה, בעצם, נחוץ מתווך, בעסקה כדוגמת עסקת הצוללות (או מטוסי ה–F35)? הרי אין מתחרים, אין מבחר יצרנים העומדים בשער משרד הביטחון לאספקת הכלים הללו: ברור שהצוללות תהיינה מהמספנה בקיל; כמו שברור שהמטוסים יגיעו מלוקהיד בארצות הברית. מבין אלפי עובדי המדינה אי אפשר למצוא אנשים ש"יסגרו" את העסקה ישירות עם היצרן? מה תפקיד ה"מתווך", ה"נציג הישראלי" בשרשרת, לבד מגזירת קופון שמן? מה עושה נציגות משרד הביטחון בגרמניה, אם אינה יכולה לסגור עסקה ישירות עם היצרן, בכפוף למגבלות הממשלתיות (בשני הצדדים)? הרי ברור כשמש שה"נציג" — כל תפקידו "לעגל פינות", לדחוף מוצרים ושירותים נוספים, ולשכנע — מאחורי הקלעים — את המחליטים, באמצעים שאינם קשורים לטיב המוצר, נחיצותו ועדיפותו; אמצעי השכנוע הם אחרים, וברמה הרבה יותר "אישית" והרבה פחות לאומית.

בקיצור: למה כל כך הרבה גוזרי קופונים מסתובבים סביב עסקאות שהמדינה סוגרת? העלות שלהם — ושלא יספרו סיפורים — ממומנת מן ההוצאה הזאת (שאם לא היתה — הספק הרי היה יכול להוזיל מרכולתו; אין, כידוע, יש מאין). בלי "זה וזה וזה" בדרך — העסקאות הללו היו הרבה יותר נקיות.

נמרוד הימן, כוכב מיכאל

תחליף בטוח לאמוניה

בתגובה על "אף חברה לא ניגשה למכרז: תידחה הזזת מכל האמוניה מחיפה" מאת נעה שפיגל ("הארץ", 15.11)

מתקן לייצור אמוניה, לו היה נבנה, לא היה מייתר את מכל האמוניה בחיפה: ככל מתקן כימי, גם מתקן האמוניה צפוי להשבתות מתוכננות לצורכי אחזקה, ולהשבתות בגין שבר, שאינן צפויות אבל קורות לעתים.

בנוסף, המחיר הגבוה של האמוניה ממתקן אמוניה, לו נבנה, נובע לא רק ממחיר הגז הגבוה אלא גם מהיות המתקן המוצע קטן מאוד בהשוואה לאלה הנבנים היום, מה שמביא להוצאות הון והוצאות קבועות גבוהות מאוד. כלומר, חיפה כימיקלים היתה חייבת לשלם פי שניים וחצי ממחיר האמוניה כיום, דבר שמונע ממנה רכישת אמוניה מקומית.

מתקן אמוניה יכול אולי, אם ייבנה, להוריד את רמת המלאי במכל האמוניה הקיים — כך שבמקרה פגיעה תהיה, אולי, הפחתה במספר הנפגעים — אבל בהחלט לא להביא לביטולו.

הדרך המקובלת, אוניברסלית, במקרה שיש רתיעה מהובלת אמוניה ומשימוש בה, היא להשתמש — במקום באמוניה מרעילה, נוזלית, המובלת ומאוחסנת בהקפאה — בנגזרת שלה, אוריאה, שהיא מוצק נוח לשינוע ובלתי רעיל. חברת החשמל הישראלית משתמשת באוריאה לנטרול פליטת תחמוצות חנקן, וכך גם מיליוני משאיות ואוטובוסים ברחבי העולם.

בארץ יהיה צורך להפיק כ–10% מצריכת ישראל באמוניה מאוריאה, בעבור המתקנים שחייבים להשתמש באמוניה. זה ייעשה במתקן זהה לזה הפועל בחברת החשמל. במקום שאר האמוניה, שמיועדת לייצור חומצה חנקתית, ניתן להשתמש באוריאה ישירות, מבלי להופכה קודם לאמוניה. כך ניתן, בתוך חודשיים־שלושה, להקטין את יבוא האמוניה ב–90% ובהתאם את כמות האמוניה המאוחסנת במכל בחיפה. בנוגע ל–10 האחוזים של האמוניה הנצרכת כאמוניה, בתוך כשנה ניתן יהיה להשלים את הקמת ההתקנים הזולים להפיכת אוריאה לאמוניה, ואז לחסל את מכל האמוניה כליל.

ההשקעה הנדרשת היא בסדר גודל של פחות מ–10 מיליון דולר, לעומת מאות מיליוני דולרים הנחוצים לשם בניית מתקן אמוניה של 120 אלף טון כמו זה שהוצע.

הוצאות ייבוא אמוניה דרך נגזרתה, אוריאה, הן כשליש מסך הוצאות שינוע אמוניה, כ–100 עד 150 דולר לטונה. חיסכון זה אמור לפצות על הוצאות צפויות בגין הייקור של המעבר מאוריאה לאמוניה.

ד"ר דן יצחקי, חיפה

מי מתאים יותר לתפקיד

בתגובה על "לא תוכלי להיות נשיאת ארצות הברית" מאת נויה רימלט ("הארץ", 20.11)

בניגוד לד"ר נויה רימלט, לא מעניין אותי אם המועמדים לתפקיד כזה או אחר הם אשה או גבר. כל מה שמעניין אותי, וכנראה גם רבים אחרים, זה מי מתאים יותר לתפקיד. מה יותר פשוט ונכון?

לדעתי, הילרי קלינטון לא נבחרה בעיקר בגלל השחיתות האיומה שלה ושל בעלה בקשר לקרן קלינטון (עשרות? מאות? מיליוני דולרים שהזוג צבר אחרי סיום כהונתו של ביל קלינטון, תוך ניצול כהונתה של הילרי קלינטון כשרת החוץ), בגלל המיילים, ובגלל עוד סיבות, ולא בגלל היותה אשה.

יורם ליבנה, רעננה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ