היממה שהתארכה

יהודה ל. ורנר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהודה ל. ורנר

היהודים הם המשכילים ביותר בעולם, מבחינת מספר השנים שלמדו, לפי מחקר מאלף על ההשכלה של בני הדתות העיקריות, שפירסם מכון המחקר העצמאי Pew בוושינגטון (זמין במרשתת). הם היחידים שרק 1% מהם לא זכה בשום למידה בבית ספר. הם גם היחידים בלי פער לרעת הנשים. אמנם בקרב היהודים, המצב בארצות הברית טוב מאשר בישראל, בייחוד בשיעור בעלי ההשכלה הגבוהה; בכל זאת, זה נשמע כשבח למערכת החינוך שלנו.

אבל למעשה זה ביזיון מדהים למשרד החינוך לדורותיו. איך ייתכן שאחרי כל כך הרבה שנים בכיתות, ולרבים תוספת למידה בצה"ל, הציבור — כולל רבים מהמורים, מנהלי בתי הספר, הפרופסורים, עורכי הדין ועורכי עיתונות — מאופיין בבורות כזאת? ניחא שאין שולטים בדקויות העברית, כגון הבחנה בין "כמו" ל"כגון", בין "המסה" ל"התכה" ובוודאי בין "ארס" ו"רעל" (האקדמיה ללשון העברית שותפה לאחריות), אך מה בדבר הכותרות הדו־משמעיות בעיתונים? הנה דוגמה אחת מהשבוע: "גזית גלוב ביטלה הנפקת אג"ח בקנדה ב–260 מיליון שקל" (TheMarker, 19.12): האם השקיעה 260 מיליון שקל בתהליך הביטול, או שזה היה שווי ההנפקה המתוכננת?

אף תלמיד לא ידע להסביר לי, אם בהוראת "הבנת הנקרא" רוצים שיפרש טקסט לפי כללי התחביר, או לפי ההקשר חרף כללי התחביר. לומדי האנגלית (וגם משרד החינוך) אינם יודעים אם מדובר באנגלית בריטית או אמריקאית, ומה אכפת, ולומדי ערבית (שאלתי אחדים) אינם יודעים אם זאת מדוברת או ספרותית. הציבור מתקשה לכתוב מכתב, החל בהבחנה בין "שמעון לוי" ו"לוי שמעון" וכלה בשימוש נכון בסימן הפיסוק החזק ביותר — הזיח לציון תחילת פיסקה.

אנשים מאמינים באקדחים בקוטר 45 מ"מ; זבנית במעבדת צילום יוקרתית שאלה אותי, "להדפיס בגודל 180 על 120 מילימטר? אז סליחה, כאילו כמה בדיוק זה בסנטימטר?". העיתון (למשל "הארץ", 15.12) מבטיח לשדר תוכניות טלוויזיה בשעות 24:02, 24:15, 24:45; יבורך — התפללנו ליממה בת יותר מ–24 שעות.

יהודה ל. ורנר, פרופסור אמריטוס לזואולוגיה, ירושלים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ