מכתבים למערכת 27.12.2016

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

עמוד בלי ראש

בתגובה על "משה קצב השתחרר מהכלא אחרי חמש שנות מאסר" ("הארץ", 22.12)

נראה לי שיש לפעול להוצאת פסל הראש של משה קצב מגן בית הנשיא בירושלים. כידוע, כל נשיא שכיהן במשרה הרמה — יוצרים לו בגן זה זיכרון־עד, ומבקרים ותלמידים רואים דמויות מופת חינוכיות שהביאו כבוד למדינת ישראל.

קצב המיט קלון על מוסד הנשיאות וביזה את מדינת ישראל. יש להשאיר את העמוד התומך ריק — ואת ראש הפסל להעביר לביתו של קצב.

אדם אקרמן, ירושלים

מחאת עשירים

בתגובה על "מה אביב גפן יודע בכלל על מחאה" מאת רון כחלילי ("הארץ", 23.12)

אם הבנתי נכון, זמרים מזרחים — גם אם הם עשירים ונוסעים במכוניות מפוארות — מעצם היותם זמרים מזרחים זאת כבר מחאה. ובכן, נראה לי שרון כחלילי איבד קשר עם המציאות. והייתי רוצה לשאול אותו: האומנם? גם זמרים מזרחים שעוברים על החוק הם מחאה? גם אלה שלא משלמים מסים כפי שצריך וגם אלה ששוכבים עם קטינות? הם עבריינים אבל הם זמרי מחאה? וגם אם זמר שר טקסטים מגוחכים?

מרסלו זייבל, נס ציונה

מחויבות יהודית

אף אחד לא מצפה ממדינת ישראל להיכנס לסוריה ולשנות את המציאות הנוראה שם, אבל בהחלט נוכל להיות "קול קורא" ושירות השכמה — להעיר את מועצת הביטחון והעולם מתרדמת החורף שלהם, ולדאוג לערבויות אמיתיות לחילוץ האזרחים מחאלב. יש לנו מחויבות אוניוורסלית ויהודית לפעול עכשיו.

גדעון בן יעקב, רעננה

חרם ישראלי על העולם

בתגובה על "נתניהו זימן את שגריר ארה"ב לשיחה והורה להקפיא קשרים עם חברות מועצת הביטחון" ("הארץ", 26.12)

אוי ויי, העולם אחוז רעדה, בנימין נתניהו, גיבור־על, נסיך הקרוואנים, מטיל חרם עולמי, למעט על מיקרונזיה. הגועליציה תחליט במהרה על ביטול נסיעות ישראלים לחו"ל, למעט של פוליטיקאים לצורכי הסברה ודתיים לצורכי פולחן (אומן כבר אמרנו?), אבל תוך הגבלה חמורה, לא יותר מארבע נסיעות בחודש.

לא נקנה יותר חיטה ומספוא מארצות הברית. לפרות ניתן חצץ, תהיינה רזות, אין דבר, ישמינו לאחר שבע שנים כפי הכתוב. לאזרחים נוריד מן, בסיני זה הספיק ומי שלא מרוצה, שיעבור קיצור קיבה. לפוליטיקאים שמוכרחים לנסוע, יתר להביא מזון לצורכיהם האישיים, כפי שהם יגדירו זאת בתקנות. את כל יתר הסחורות החיוניות נייבא ממיקרונזיה, נקים בה מפעלי ענק לתפארת מדינת ישראל.

יצוא? ברור, לא נמכור לכל דורש, אלא אם הוא יהודי, לא לפי הרבנות, אלא לפי קריטריון חוקי נירנברג, מילא, גם לרפורמים. את התיירים הספורים שיצליחו להסתנן פנימה נאכסן ב"חולות".

גלובליזציה? גם טראמפ נגדה.

אינטרנט? רק כשר, לפי הנחיות מועצת גדולי התורה.

קשרי תרבות? מירי רגב כבר תדאג לזה.

מכוניות? עם איסור נסיעה בשבת כבר נחסוך 15% מהן, לגבי היתר נלמד מקובה, שבה מכוניות מחזיקות מעמד כחמישים שנה.

מי יממן את "כיפת ברזל"? נו באמת, חסרות לנו כיפות כשרות?

יש עוד דבר שלא כיסינו? אז השם יעזור, כשכל העולם מטורף ואינו רואה את צדקתנו, נצטרך להטריח אותו מפעם לפעם, לפעם, לפעם.

ישראל שטיין, תל אביב

בעקבות החלטת מועצת הביטחון המגנה את ההתנחלויות בשטחי הגדה המערבית, החליט ראש הממשלה בנימין נתניהו להחזיר ארצה את שגרירי ישראל בניו זילנד ובסנגל, שתיים מיוזמות הצעת הגינוי (השלישית, מלזיה, אינה נחשבת כי אין לנו שגריר שם), לשם התייעצויות. זו אכן תגובה ציונית הולמת הכוללת גם את החרמת שר החוץ הסנגלי בדומה להחרמת שרת החוץ השוודית החודש. רק שיש להכיר בעובדה שהאינטרסים של ישראל בשתי המדינות החצופות הנ"ל הם שוליים למדי.

למה לא להעלות את רף התגובה ולהחזיר את שגרירנו מארצות הברית, שהיא המדינה ששינתה את כללי המשחק ואף פעלה מאחורי גבנו הגאה יחד עם הפלסטינים? זו תהיה החזרה קצרת מועד: נוכל להחזיר את שגרירנו שוב לוושינגטון אחרי 20 בינואר הבא עלינו לטובה.

קלמן גולדנבלום, קרית טבעון

בן למשפחה ציונית

בתגובה על "זייף שטרות עבור הנאצים" מאת עופר אדרת ("הארץ", 16.12)

בהמשך לסקירה של חיי דודנו אדולף בורגר, שנפטר לאחרונה בפראג, ומוכר במשפחתנו כ"דוד אברי", ברצוני להוסיף, שאברי היה בן למשפחה ציונית חמה, שכל ארבעת ילדיה היו מדריכים וחניכים בקן "השומר הצעיר" בעיר פופראד שבסלובקיה (אז צ'כוסלובקיה).

אבי יצחק ז"ל והאחות מלכה ז"ל עלו לארץ בשנות ה–30 והיו ממקימי הקיבוצים כפר מסריק ומענית (בהתאמה). האחות הצעירה, יפה תבל"א, הצטרפה לאבי בקיבוץ כפר מסריק לאחר מלחמת העולם השנייה וחיה בו עד היום.

אמציה מגדלי, כפר סבא

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ