מכתבים למערכת 3.1.2017

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מודעת האדנות וההתנשאות

בתגובה על המודעה נגד חוק ההסדרה ("הארץ", 30.12.2016)

אין כמעט מלים בפי לגנות את "מודעת האינטלקטואלים" על הנוסח הנבזי והשקרי שלה, המחבר יחד את "הימין הפנאטי ורדיקלים אנטי־ציוניים מהשמאל הקיצוני שחברו יחד לשכנע אותנו כי הכיבוש הוא בלתי הפיך", ועל ההפחדה מפני "שלטון הרוב הערבי המתהווה בין הים והירדן". בלי להתבייש חושפים החתומים עליה, באצטלה של הגנה על הדמוקרטיה, את כל הנחות היסוד שלהם, המושתתות על אדנות, התנשאות ושימור הפריבילגיות האתניות שלהם, שמעולם לא היו בסכנה.

העצומה נגד "חוק ההסדרה"

ועוד. כשהם כותבים "אותנו", למי הם מתכוונים? מי הם בעיניהם? שהרי רשימת החותמים כמעט יותר גרועה מנוסח העצומה. החתומים עליה הם אנשי העילית האקדמית: פרופסורים לרפואה, פסיכולוגיה, סוציולוגיה וכו', ארכיאולוגים, סופרים, אמנים, חברי כנסת לשעבר וקצינים גבוהים במילואים. כן, וחקלאי אחד. האם לא מצאו איזה פועל בניין, גננת, קבלן, סוחר, גנן, סטודנטית, נגר, פחח? רק הם והחברים שלהם? מה בתארים שלהם רלוונטי לנוסח העצומה?

הם אף הגדילו לעשות והדגישו חלק מהשמות: ח"כים לשעבר, קצינים במילואים וחתני פרס ישראל. ברי כי הם חשובים יותר בעיניהם ודעתם קובעת יותר. אבל העיקר הדמוקרטיה.

חוה הלוי, ירושלים

החברים היקרים מן השמאל, מאבנר כץ ואלי עמיר ועד לנעמי חזן, יהודה אטלס ויהושע סובול, מענת מאור ועמוס עוז, מדני אורסתיו ועד לנעמי חזן ויעל דיין ונפתלי רז; הם, שחתמו על מודעת הענק נגד חוק ההסדרה; הם, שבקורות חייהם רשומים פרקים חשובים של פעילות למען השלום, של התנגדות לשליטה בעם אחר ופעילות למען זכויותיהם של כל הברואים בצלם; הם חתומים על מודעה שכורכת במשפט אחד את הימין הפנאטי עם השמאל, שזכה לעיטור של "רדיקלי, אנטי־ציוני וקיצוני".

האם נשות ואנשי השמאל שאינם חתומים על המודעה חברו לימין? האם לכך התכוונו החותמים?

אביטל טוך בר חיים, פעילת מחסום־ווטש, תל אביב

בומרנג

הגיע רגע האמת: שרים בממשלה (שרת המשפטים אילת שקד, לדוגמה) מדברים בפומבי בעד סיפוח השטחים (או חלקם), ויש התומכים בהענקת מעמד "תושבות" בלבד לערבים המתגוררים בשטחים אלה. כלומר, יהודים שהורי־הוריהם התגוררו בגטאות והיו למרמס ולמשיסה ללא אזרחות מלאה במשך מאות שנים, מעתיקים עתה "פתרון" זה עבור בני אדם אחרים, בני אדם שאינם יהודים, שהם ממוצא אחר (ערבי) ובעלי דת אחרת (איסלאם).

על כך אמרו חז"ל "עַל דַּאֲטֵפְתְּ אַטְפוּךְ, וְסוֹףמְטִיפַיִךְ יְטוּפוּן". הרמב"ם בפירושו למשנה זו כתב: "הכוונה בזה המאמר, שפעולות הרעות ישובו בראש עושיהם", ובתרגום לעברית של ימינו: מידה כנגד מידה — את מה שתעשה לאחרים, יעשו לך".

עמוס שבואלי, חיפה

הפתרון הצודק היחיד

כל ההצעות המונחות כיום על השולחן לפתרון הסכסוך היהודי־ערבי על הריבונות בארץ ישראל־פלסטין חסרות כל סיכוי להשגת פתרון אמיתי ויציב. הפתרון היחיד והצודק לכל הצדדים מבוסס על העובדה שערביי ארץ ישראל בשתי גדות הירדן מהווים אותה קבוצה לאומית, כולל אפילו ברמה של קרבה משפחתית. כל מה שנדרש הוא להחזיר לערבים בגדה המערבית את האזרחות הירדנית שהיתה להם עד 1967. אין צורך להרוס יישובים או לעקור אנשים מביתם. הערבים בגדה המערבית יצביעו לפרלמנט הירדני, המייצג את המדינה הערבית הריבונית.

בהתחשב במציאות החדשה במזרח התיכון, ישנו סיכוי ריאלי שממלכת ירדן לא תדחה את הרעיון על הסף. מבחינת הצדק ההיסטורי והרווחה האישית של כל תושבי ארץ ישראל, בשתי גדות הירדן, חלוקת הריבונות הצודקת תהיה של ריבונות ערבית ממזרח לירדן (כשלושה רבעים מהשטח המקורי של ארץ ישראל המנדטורית). לאחר השגת הסדר, כל ערבי בגדה המערבית יוכל ליהנות מכל הזכויות, חוץ מהזכות לבחור נציגים לכנסת ישראל. בגדה המזרחית לא חיים יהודים, ואם בעתיד יהיו — יחולו עליהם אותם הסדרים. בכל מקרה, שליטה צבאית ללא ריבונות מלאה אינה מוסרית ואינה יציבה, ועקירת תושבים ערבים או יהודים בגלל חלוקת הריבונות גם היא אינה מוסרית. לדעתי, גם החלת ריבונות ירדנית כפי שהיתה עד 1967 עדיפה על ההצעות הקיימות היום על שולחן המשא ומתן.

ד"ר משה שילה, נס ציונה

גחמה אמריקאית אחת

במה שנוגע לשיח הפנים־ישראלי, ההצבעה במועצת הביטחון של האו"ם על מעמד ההתנחלויות, מה שקדם לה וכן מה שסבב אותה — מעמידים יחד שתי נקודות עיקריות וחשובות לעיון, שמשמעות כל אחת מהן היא ברורה וחד משמעית ולכן בלתי ניתנת לטשטוש.

אחת: ניתנה בזאת מידי העולם כולו עדות ברורה ובוטה לרעיעותה, לחולשתה ולפגיעותה היסודית של המדיניות הימנית, שהיא כולה זיוף, בלוף ושקר, מראשיתה ועד סופה. בטיפשותה האיומה, היא מתבססת על ההנחה שהחסות האמריקאית במועצת הביטחון תימשך ותעמוד לה לנצח. די, מתברר, בגחמה אמריקאית אחת במועצת הביטחון של האו"ם, בשביל שהמחלוקות והמאבקים והעימותים הפנים־ישראליים בנוגע לשטחים הכבושים, למדיניות הכיבוש ואף לשלום, בטלים כולם באחת מחוסר חשיבותם לעניין. זאת, כשממדיה האמיתיים של הממשלה הימנית — לעומת הפנטזיות הקולוניאליות שהיא מתאמצת לטפח ובהן היא שקועה עד צוואר — מתגלים במלוא חריפותם, ויש לומר גם במלוא חרפתם, וזאת גם לעיני הגדולים שבין התמימים, המיתממים והמטעים.

הנקודה השנייה: ניתנה בזאת עדות ברורה ובוטה לכך שבעיני העולם כולו, לא זו בלבד שפתרון שתי המדינות הוא אפשרי, אלא שהוא הפתרון היחיד.

ישראל מרפלד, תל אביב

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ