ליבוביץ נגד מדינת הרווחה

נועם אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נועם אורן

פרופ' ישעיהו ליבוביץ הוא אחד מהאבות הרוחניים של השמאל הישראלי. אין ספק שבנושאים רבים ליבוביץ אכן היה ממוקם בשמאל. אך בעקבות שיוך זה נראה, כי החברה הישראלית נהגה להתעלם מאספקטים שלמים בהגותו אשר אינם עולים בקנה אחד עם שיוכו הפוליטי. תמיכתו הנחרצת של ליבוביץ בהפרדת הדת מהמדינה כאמצעי לשחרורה של הדת מידיה של המדינה (כפי שהתבטא פעמים רבות) ידועה ברבים, אך אחת הסיבות הנוספות לכך שהוא צידד בתפישה זו היתה אמונתו שתפקיד המדינה הוא "שומר לילה" ותו לא. וכך הוא כתב: "לא זו בלבד שאין המדינה ערך, אלא היא אפילו איננה המכשיר להגשמת ערכים" ("אמונה, היסטוריה וערכים", הוצאת אקדמון, ירושלים תשמ"ב).

בנוסף, כך כתב ליבוביץ (לדב רפל, מראשי הקיבוץ הדתי), על המשטר הרצוי: "ואשר להערכת המשטרים השונים — ככל שמשטר מצמצם את סמכות המדינה ואת כוח השלטון, הרי זה משובח" ("רציתי לשאול אותך, פרופ' ליבוביץ", הוצאת כתר, 1999, ירושלים).

ליבוביץ אף התבטא לא פעם כי השחיתות, הן הממשלתית והן האזרחית, אינה "נגע פושה" במדינת הרווחה אלא "תכונה מהותית" שלה (שם, עמ' 449), שכן במדינות רווחה במקום שהאדם שמתאמץ ומשקיע יקבל את גמולו, דווקא האדם שמקושר פוליטית ובעל העוצמה המניפולטיבית הוא זה שקוצר את הרווחים.

נראה כי דעתו של ליבוביץ בנושא הכלכלי־חברתי ברורה ונחרצת ובתור קורא אדוק של ליבוביץ אני יכול להעיד, שלא ניתן לקרוא עמודים ספורים מכתביו מבלי להיתקל בדעותיו בנושא. ובכל זאת דעה זו של ליבוביץ אינה מוכרת כלל. אני מקווה שמאמר זה ירחיב את תפוצתו של רעיון הקפיטליזם הליברלי, הן בקשר לליבוביץ והן בכלל. אסיים במלותיו, כאשר נשאל במפורש על השקפת עולמו בנושא: "אני חושב שהחירות חשובה יותר מן השוויון" ("על עולם ומלואו", כתר וידיעות־ספרים, 2011, ירושלים).

נועם אורן, ירושלים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ