כבוד ללוחמי האויב

אפרים חירם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אפרים חירם

בשנת היובל למדינת ישראל הייתי חבר בוועדה שהכינה את החגיגות לציון הארוע החשוב הזה. בראש הוועדה עמד מי שהיה אז שר התיירות, משה קצב. השתתפתי בשני דיונים של הוועדה והחלטתי לפרוש. הודעתי שאני עוזב. קמתי, ובדרכי אל הדלת נשאלתי למה אני פורש. אמרתי שאין לי כל עניין בסוג המסכת שתוצג באירוע המרכזי, וגם לא בשאלה ה"חשובה" שנדונה גם בעיתונות, מי תשיר את "התקוה". לא היה לי אכפת מי תשיר.

היה זה כמדומני השר קצב, ששאל: "אז מה אתה מציע?" עניתי שלכבוד 50 שנותיה של המדינה שלנו, אני מציע לנטוע חצי מיליון עצים, והצעתי גם היכן למקם את היער.

לאחר בדיקת היתכנות ראשונית, הצעתי אושרה בחלקה. הוועדה הטילה עלי להוביל את הפרויקט, ואכן נטענו כ–200 אלף עצים בחורשות בכל רחבי המדינה, וקראנו להן "חורשות הנופלים".

את טקס הנטיעות המרכזי בחרתי לקיים בכניסה לקריית גת, עיר עולים שהוקמה באזור רווי קרבות קשים, ניצחונות גדולים וגם כישלונות במלחמת השחרור. השילוב הזה של קליטת עלייה ומאבק קיום ממושך היה בעיני מהות התקומה ומהות היובל של מדינת ישראל.

הקרבות על כיס פאלוג'ה, בפיקודו של יגאל אלון, שהיה מפקד חזית הדרום, גבו עשרות קורבנות שלנו מול עמידה עיקשת של חטיבה מצרית בפיקודו של קולונל סודאני, סעיד טהא, שאחד מקציניו היה גמאל עבד אל־נאצר. מעניין לציין שהעמידה המכובדת והממושכת של המצרים, בתנאים קשים מאוד, זכתה בהערכה פומבית של הנהגת היישוב באותם ימים, כולל ראש הממשלה דוד בן־גוריון וצמרת צה"ל. דרך אגב, היחס הזה אל האויב לא גרע במאומה מכוחנו, ואולי להיפך.

כל זה קרה שנים לפני שהתגייסתי, אבל חשתי צורך עמוק לתת ביטוי לדרמות הגדולות שהתרחשו שם, לכבד את הלוחמים על מסירות הנפש שלהם ועל הכבוד שנהגו באויביהם, ומאידך גיסא לחזק את העולים החדשים שהיכו שורש בקריית גת וראויים לזקוף את קומתם.

אפרים חירם (פיחוטקה), רמת השרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ