שמות עבריים נאים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בתגובה על "ירידה במספר המזרחים" מאת עופר אדרת ("הארץ", 22.2)

האם עלה בדעת הכותב שהשם "מזרחי" הוענק לעולים רבים בידי הממסד? הרי עלו מן המזרח. אין זה השם שהוענק להם עם היוולדם בידי אבותיהם ואמותיהם. הממסד מעל באמונם וזלזל באמונתם של העולים, שזכו להגיע ארצה בדרך לא דרך במשך חודשים, והתייחס אליהם כאל עדר נבער מדעת. העולים היו תמימים. הם האמינו שהכל טוב וכשר בארץ הקודש, שהממסד שוחר טובתם, וניאותו לוותר על שמם, לטובת "מזרחי", במטרה להשתלב.

הורי עלו מכורדיסטאן בשנת 1925 וישבו בזכרון יוסף, בירושלים. בראשית שנות השלושים הגיעו גורמים לפקוד ולרשום את התושבים להסתדרות. תושבים רבים נרשמו כ"מזרחי". כידוע, שמות משפחה ביטאו בדרך כלל מקצוע או את שם העיר שהגיעו ממנה. מאבי, חכם רפאל ז"ל, דור שישי לחכמי העיר זאכו, נשלל התואר והשם "חכם". ההסתדרות לא הגיעה ליישוב אלרואי, שם נותר ענף ממשפחת "חכם" עד עצם היום הזה. לימים שינה אחי, ד"ר ברוך מזור, את שמו מ"מזרחי". ב"ידיעות אחרונות" (6.5.1959) נכתבה על כך הביקורת הבאה, תחת הכותרת "שינוי שמות מוזר":

"שינוי השם הוא כאילו עניין פרטי, ואף על פי כן, הנה פורסמה בימים אלה ב'ילקוט הפרסומים' הרשמי רשימה ארוכה מאוד של אזרחי המדינה, שהחליטו לשעבֵר [היום היו כותבים לעברת] את שמותיהם הלועזיים, אך עיון מדוקדק במאות השמות מעמידך בפני כמה דברים תמוהים למדי: למה, למשל, נראה בעיניו של ברוך מזרחי השם ברוך מזור נאה יותר? וכן מדוע סבור דוד מזרחי כי דוד יצקן יותר יפה? ומדוע חשק אהרן מזרחי לעמול ולטפס ולהגיע עד הכרמל, ושמו כעת אהרן כרמל? כך מצאנו, לתמהוננו, עשרות יהודים טובים, בעלי שמות עבריים נאים כמו מזרחי ולוי, שהחליטו למחוק כל זכר לעדתם בעלת העבר היהודי המפואר". לקרוא ולא להאמין.

בתיה מזור הופמן, ירושלים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ