לא לרחם על ציידי צבאים

יורם יום-טוב
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יורם יום-טוב

לפני חודש נידון העבריין עאדל חג' יחיה לקנס של 17,500 שקלים וחילוט רובהו, לאחר שצד שני צבאים בשמורת הטבע ניצנים. לחובת הנאשם היו שתי הרשעות קודמות בעבירות על חוק הגנת חיית הבר. השופטת דינה כהן, שהכירה בחומרת העבירה וציינה את האופן הפרוע שהציד נערך בו, לא מצאה לנכון לשלוח את הנאשם לכלא, והקנס שהטילה עליו מהווה 12% מהעונש שניתן להטיל על עבריינים. העונש שהוטל מגוחך, וספק אם ירתיע עבריין פוטנציאלי כלשהו.

השופטת כהן אינה יוצאת דופן בקולת העונש שהטילה על עבריין זה. בתי המשפט בישראל מטילים על עברייני ציד קנסות מצחיקים והקנס הממוצע הינו 5,000 שקל. זאת חרף העובדה שחוק הגנת חיית הבר מעניק לשופט אפשרות לקנוס עבריין ציד בסכום של 150 אלף שקל ואף לשלוח אותו למאסר של שנתיים־שלוש.

מדור הזירה

הצבי הארץ ישראלי הושמד בכל רחבי המזרח התיכון וישראל היא מעוזו האחרון, שגם בו הוא נתון ללחצים שונים. לפי הערכות עדכניות, בכל שנה ניצודים בארץ עשרות ואולי מאות צבאים, ורק מיעוט זעיר מבין הציידים נתפס על ידי פקחי רשות הטבע והגנים. זהו כישלון רב שנים של שופטי ישראל ושל רשות הטבע והגנים. הראשונים מקילים גם בדינם של עבריינים סדרתיים, והאחרונה אינה מצליחה ללכוד את רוב העבריינים. בנוסף לציד בלתי חוקי הצבאים נטרפים בארץ על ידי כלבים משוטטים, נדרסים בעשרותיהם כל שנה בכבישים, ויכולת ההימלטות שלהם מִטורְפים קטנה וגישתם למזון פוחתת בגלל גדרות ומחסומים אחרים.

מצבו החמור של הצבי מחייב שהשופטים יביאו אותו בחשבון וישפטו את העבריינים במלוא החומרה, כולל מאסר בפועל, קנסות גבוהים והחרמה של אמצעי הציד לסוגיהם — כלי נשק, כלי רכב, אמצעי קשר וכדומה. במקביל, על רשות הטבע והגנים להשקיע הרבה יותר אמצעים ותחכום בפיקוח על ציד. בלי נקיטת פעולות אלו גדול הסיכוי שגם הצבאים בארץ ייכחדו, בדומה למה שקרה בארצות השכנות.

יורם יום־טוב, פרופסור אמריטוס לזואולוגיה, אוניברסיטת תל אביב

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ