3 סיבות עיקריות שבגללן אסור להצביע ללפיד

מכתבים למערכת

אבישי בן שושן-גורדיס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר לפיד
יאיר לפידצילום: JONATHAN NACKSTRAND / אי־אף

בבחירות על ראשות מפלגת העבודה מתמודדים כרגע שישה מועמדים ועד לסגירת הרשימות יצטרפו אליהם עוד כמה. רגע לפני טירוף הפריימריז אנחנו צריכים להודות: איש מהמתמודדים אינו מתחרה על ראשות הממשלה. להלכה המנצח במירוץ המפלגתי יהיה המועמד לראשות הממשלה, אך למעשה, לאדם הזה אין שום סיכוי לעמוד בראש הקואליציה הבאה. כולנו, כולל המתמודדים עצמם, מודעים לעובדה הכואבת הזאת. הרוב המוחלט של המועמדים אמנם ראוי מאוד לעמוד בראש המפלגה, אבל המפלגה עצמה לא נמצאת בעמדה שתאפשר לה להתמודד על השלטון בטווח המיידי.

יש סיבות טובות לא להכיר בכך, ובראשן שאם נודה שאיננו חלופה שלטונית נצטרך להתמודד עם השאלה "אז למה לא להצביע ליאיר לפיד ולחזק אותו". יש שלוש סיבות עיקריות שבגללן אסור להצביע לפיד, גם אם חיזוקו יביא לכך שהוא ירכיב את הממשלה, ושבגללן צריך לתמוך בעבודה אפילו שהיא לא תעשה זאת: 1. כי לפיד לא יבחל בממשלה עם נפתלי בנט והליכוד. אם העבודה תיכנס לממשלה היא צריכה להיות חזקה ככל האפשר כדי לבלום את הימין, ולפיד חסר העקרונות לא יעשה זאת בעצמו; 2. כי את החלופה השלטונית צריך לבנות, וזה לא יקרה ב"יש עתיד". לפיד מציע למתפקדיו "להיות חלק ממשפחה" בתמורה לכספם, אבל לא מבטיח להם השפעה. להצטרף ללפיד זה כמו לקנות מניה במזג האוויר. הוא אולי ישתנה מחר, אבל זה לא יהיה בגללכם. המנגנון במפלגת העבודה שבור, אבל לפחות קיים; 3. כי זה יהיה פסול מוסרית. לפיד תרם בשנים האחרונות לדרדור השיח הפוליטי. ההתקפות האופורטוניסטיות שלו על מצביעי השמאל וארגוניו, על החרדים והערבים, שיחקו לידי הימין במהלכיו לקעקע את הלגיטימציה של מתנגדי תמונת העולם שמצייר בנימין נתניהו.

כרגע, המחשבה שאנחנו בוחרים ראש ממשלה מפריעה לנו לבחור ראש מפלגה שישקם אותה. אז הבה נגיד את האמת: ב–3 ביולי בוחרים ראש מפלגה. לא ראש ממשלה.

אבישי בן ששון־גורדיס, קיימברידג', ארצות הברית

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ