האם מטרנה זה הרואין

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בתגובה על "למה אסור לתרום לעניים בפסח" מאת רוגל אלפר ("הארץ", 9.4)

רוגל אלפר קורא לא לתרום לעניים, מכיוון שזאת אחריותה של המדינה לדאוג למעוטי היכולת, ואם המדינה לא ממלאת את תפקידה אין זו אחריותם של האזרחים לדאוג להם. האם אלפר נוהג על פי היגיון זה כאשר המדינה מבצעת עוול? האם אלפר אומר אז "אני את חובתי ביצעתי"? התשובה היא "לא". לפני שבועיים קראנו את קריאתו להחרים ממרחי שוקולד, שהקשר שלהם לכיבוש מגוחך. בכך שהוא ממשיך למחות על הכיבוש, אלפר עצמו מודה שכאשר נעשה עוול אי אפשר להתנער מאחריות מוסרית עליו, על בסיס מאמצים שהשקענו נגד עוול זה. כל עוד העוול נעשה יש למחות נגדו, יש לפעול למיגורו. כל עוד יש יכולת לתרום, יש למנוע רעב.

האם ההיגיון של אלפר אולי לא צודק ואנושי — אך לפחות סביר והגיוני? האם קריאתו תשנה משהו בנוהג הפוליטי של מפלגת השלטון? האם מתן כסף למשפחה כדי שתקנה מטרנה לתינוק זהה למתן כסף לנרקומן לקנות הרואין? האם אנשים במדינה צריכים לאכול בליל הסדר טונה מפחית בשם מחאתו הפרטית של אלפר? אני מאמין שלא. אלפר אף מכליל את מעוטי היכולת — "חרדים" הוא קורא להם. האם אלוהיו של בן אנוש משפיע על תחושת הרעב שלו? האם ההכללה לא כוללנית מדי? הלמ"ס הלא מדווחת בקביעות על ציבור שלם שבו שני בני הזוג עובדים והם נזקקים. גם אם נניח שאלפר צודק ורוב מעוטי היכולת הם חרדים, האם הילדים הרעבים צריכים לסבול בגלל אמונת הוריהם?

נראה לי שכולנו מכירים את רגש החמלה הבסיסי שפוקד אותנו, כאשר אנחנו רואים אנשים ללא קורת גג. גם בארץ זרה נראה לנו ראוי לתמוך בהם, בהיותם בני אדם שראויים לכבוד ללא תלות בשאלה אם זה תחת אחריותנו או אם כבר תרמנו. אמור מעתה: אנושיות פשוטה קודמת לטיעונים פוליטיים מפולפלים.

עקיבא לסרי, ירושלים

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ