נַדְבִּיק הַגּוּפוֹת לִלְבֵנִים

עודד רון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עודד רון

בתגובה על "שלושה פועלים נהרגו באתרי בנייה בתוך חמש שעות" מאת לי ירון ונעה שפיגל ("הארץ", 18.8)

ברחבי העולם מוצבות אנדרטאות רבות לזכר "החייל האלמוני". גם באתוס הציוני תופס "החייל האלמוני" מקום של כבוד. דוגמה לכך ניתן למצוא בשיר "חיילים אלמונים" של מפקד הלח"י, המשורר לעת מצוא יאיר שטרן, בו הוא ממשיל את הקמת המדינה לבניין הנבנה בעזרת גופותיהם של חיילים: "כִּבְמֶלֶט נַדְבִּיק הַגּוּפוֹת לִלְבֵנִים וּבִנְיַן הַמּוֹלֶדֶת נָקִים".

נדמה שאפילו יאיר שטרן לא דמיין כי חזון הבלהות אותו שירטט כאלגוריה, יהפוך למציאות. מפלצת הבטון עליה כתב, זו הנזקקת לליטרת הבשר של אותם פלונים אלמונים שנפלו בעת מילוי תפקידם, לבשה ופשטה צורה, קרמה עור וגידים ויצאה לחפש לה קורבנות אדם חדשים שיסייעו במשימה הנעלה. הפעם, לא החיילים יהיו אלו שישביעו את רעבונה, אלא פועלי בניין אלמונים שימותו מפעם לפעם, לטובת השלמת המשימה הקדושה: הורדת יוקר המחיה.

עשרות פועלים כבר שילמו בחייהם בשנים האחרונות, אך המפלצת לא די לה. לצד 21 פועלים אלמונים שכבר נפחו את נשמתם מתחילת השנה, ישנו יסוד סביר להניח כי גם רבים וטובים מעמיתיהם עלולים למצוא את מותם בצניחה מגובה מנוף או פיגום, כתוצאה מפגיעה של מערבל בטון, נחיתת חפץ כבד על הראש או בשאר מיתות משונות ואכזריות.

בפעם הזאת, במקום אנדרטאות במקום נפילתם של האלמונים יקימו בנייני מגורים למשפחות צעירות שירקמו בהם חלומות. שועי הארץ לא יגיעו לפקוד את האתר מדי שנה במסגרת טקסים ממלכתיים, לספר בשבחם של הפועלים ולהוקיר להם תודה על פועלם. שמותיהם אף לא ייחרתו באותיות קידוש לבנה על קירות הבניין. רק המפלצת תיוותר, מסתתרת מתחת ליסודות הבניין, תחייך חיוך רחב, תלקק את שפתיה ותמתין לקורבן הבא.

עודד רון, סטודנט לתואר שני במשפטים בקתדרה לזכויות אדם ע"ש אמיל זולא

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ