שי לקבלני הבניין

יוסף אלגזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסף אלגזי

בתגובה על "למרות ריבוי התאונות, המדינה מרככת את הענישה על עבירות בטיחות בבנייה" מאת לי ירון ("הארץ", 17.10)

למרות ריבוי התאונות באתרי בנייה, כך בישר "הארץ", משרד העבודה ריכך את הענישה על עבירות בטיחות — "במשרד העבודה ניסחו טיוטת תקנות, שלפיהן קבלנים יוכלו, בתנאים מסוימים, לקבל הפחתה משמעותית בקנסות. על הפרת חלק מההוראות בפעם הראשונה לא צפוי כל קנס".

לקרוא ולא להאמין. זהו כנראה השי שמבקשים בממשלה להעניק לקבלני הבניין לכבוד השנה העברית החדשה. לידיעה צורפו הנתונים הרשמיים, המקאבריים בהחלט, על מכת תאונות העבודה ("עבירות בטיחות" בלשון מכובסת) מהשנה האחרונה: "מתחילת 2017 התרחשו באתרי בנייה בישראל 189 תאונות עבודה, שבהן נהרגו 26 בני אדם ועוד 169 נפצעו באורח בינוני וקשה". מדובר לא בתאונות שנפלו מהשמים על קורבנותיהן, פועלי בניין, אלא היו תוצאה של רשלנות פושעת מצד קבלנים רודפי בצע הנהנים מיחס סלחני של השלטונות.

הנתונים היבשים חושפים תמונה קשה ומדכאת. מינהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית דיווח כי בשנת 2016, 63 אחוז מכלל תאונות העבודה הקטלניות אירעו באתרי בנייה. באותה שנה התקבלו דיווחים ממקורות רשמיים על 44 תאונות עבודה ("אירועים" בלשון מכובסת). דווח כי 49 אנשים נהרגו באתרי בנייה. עוד התגלה, כי בשנת 2016 גדל חלקם של העובדים הזרים בהיקף ההיפגעות בתאונות עבודה קטלניות: מספרם הגיע ל–21. מתוכם 17 היו עובדים פלסטינים תושבי השטחים הכבושים וארבעה בעלי אזרחות זרה. לדאבון הלב, קיימת סכנה ממשית שעד לסוף שנת 2017 יצטרפו אליהם קורבנות נוספים.

לכן לא דרוש ריכוך בענישה על עבירות בטיחות בבנייה. להיפך: דרושה החמרה בענישה שתגרום לקבלנים לנהוג באחריות מרבית בנושא בטיחות בעבודה ולא לחסוך בהוצאות על חשבון חייהם ובריאותם של העובדים.

יוסף אלגזי, בת ים

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ