אריה קוקס
אריה קוקס

בתגובה על "לפחות 25 הרוגים בתקרית ירי בכנסייה בטקסס בעת תפילה" מאת רויטרס ("הארץ", 6.11)

אחי, רמי קוקס ז"ל, נרצח לפני כחמש שנים במקום עבודתו במיניאפוליס, מינסוטה, ארה"ב. הרוצח, מעורער בנפשו, קטל ביריות רובה במהלך מסע טירוף רצחני עוד שישה אנשים.

מדור הזירה

זו היתה רק חוליה בשרשרת מעשי טבח, פרי מעלליהם של פסיכופטים, שהפירוש המרחיב לתיקון השני של החוקה האמריקאית (חקיקה המקנה זכות לכל אזרח אמריקאי לרכוש נשק כדי להגן על עצמו), הותיר להם אפשרויות כמעט בלתי מוגבלות לרכוש ולאגור נשק. התוצאה הכוללת של מדיניות זו: מספרם של האמריקאים שנהרגו על ידי אזרחי מדינתם במעשי פשיעה מטורפים, גבוה במידה ניכרת ממספר כל חללי האומה האמריקאית שנפלו במהלך שתי מלחמות העולם, מלחמת קוריאה ומלחמת וייטנאם.

בעקבות מעשה הטבח הנורא שבוצע בראשית השבוע בידי חייל משוחרר מעורער בנפשו בכנסייה בעיירה קטנה בטקסס, שלח נשיא ארה"ב ממסעו באסיה דברי תנחומים שדופים נוסח "לבי עם המשפחות", ואולם הוא טרח להקדים תרופה לביקורת צפויה באמירות שאין לפרשן אלא כהמשך תמיכתו הבלתי מסויגת במדיניות של מכירת נשק בלתי מוגבלת לכל דורש. לדבריו, הבעיה אינה נעוצה בתיקון השני לחוקה, אלא במספרם הגדול של חולי הנפש בארה"ב.

מדהים להיווכח כיצד נשיאה של המעצמה החזקה בעולם, והאדם המאייש את תפקיד "מנהיג העולם החופשי", אינו מסוגל לחשיבה קוהרנטית ופולט אמירות מעוותות בהגיונן. הרי שורש הבעיה הוא בשילוב הקטלני בין התיקון השני של החוקה האמריקאית ליישומו החופשי ביחס למאגר אדיר של פסיכופטים. ההתנגדות לתיקון השני אינה נעוצה בנגישות לרכישת נשק בעבור אזרחים נורמטיבים ושומרי חוק; הבעיה היא בקלות הבלתי נסבלת שבה מטורפים בארה"ב מסוגלים לרכוש נשק ולעשות בו שימוש איום ונורא.

אריה קוקס, נס ציונה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ