המטרה: קמפוס ערבי

כאמל ריאן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
כאמל ריאן

בתגובה על "אפרטהייד בחסות המל"ג" מאת עודה בשאראת ("הארץ", 30.10)

רבים מדברים בזכות שילוב האוכלוסייה הערבית במערכת ההשכלה הגבוהה, כדרך לשלבה בחברה ובשוק התעסוקה בישראל. בשנים האחרונות נלווים מעשים למלים, ומספרם של הערבים באוניברסיטאות ובמכללות הולך וגדל, כפי שמעידים נתוני המל"ג. למרות מגמה חיובית זאת, אחוז הלומדים במגזר הערבי רחוק מאוד מזה היהודי. הדרת האוכלוסייה הערבית ממוסדות ההשכלה הגבוהה עדיין נמשכת, ונובעת מחסמים חברתיים, שפתיים, תרבותיים וכלכליים. אחד מהמרכזיים שבהם הוא מחסור במוסדות לימוד גבוהים ביישובים ערביים. קרוב ל–50 שנה אנו, מנהיגי החברה הערבית, נאבקים למען הקמת אוניברסיטה בנצרת. כפתרון ראשוני לבעיה זו לקחה על עצמה הקריה האקדמית אונו את המשימה לפתוח כבר בשנה הבאה קמפוס אקדמי ביישוב ערבי. קשה להגזים בחשיבות מהלך היסטורי זה.

ועידת יהדות, ישראל והעולם: מתיקון שבועות לתיקון עולם

על רקע זה ברור מדוע חרה לי לקרוא את דברי עודה בשאראת, הטוען כי הקריה האקדמית אונו דוגלת במדיניות של אפרטהייד והיא "גזענית". זו קביעה ללא תימוכין. מדובר במוסד שמקדם תפישה רב־תרבותית הלכה למעשה; באיזה עוד מוסד אקדמי לומדים ביחד אנשי דת מוסלמים, יהודים, נוצרים ודרוזים? באיזה עוד מוסד יש דיקאן שזה כל תפקידו — להנגיש תרבותית את האקדמיה בעבור הערבים, ולבנות גשרים בינם לבין הסטודנטים היהודים?

כחבר ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל, אני מקדיש את עיתותי לשירות בני עמי במטרה לתת להם את הכלים שיסייעו להם להתנהל כשווים בין שווים. במקום שהחברה הערבית תתגייס כולה לטובת קידום הקמת קמפוס ביישוב ערבי, יש מי שגורמים לפילוג ועלולים לפגוע בכך; פגיעה שתסיג לאחור את הסטודנטים הערבים ואתם את החברה כולה, הערבית והכללית.

שייח' כאמל ריאן, מייסד עמותת אל אקצה וחבר הוועד המנהל של הקריה האקדמית אונו

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ