לא ניתנת לרציונליזציה

גדעון שטחל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גדעון שטחל

בתגובה על "ירושלים של מעלה וירושלים של מטה" מאת שלמה זנד ("הארץ", 15.12)

פרופ' שלמה זנד במאמרו על "ירושלים הערבית" מתעלם מהעובדה, שירושלים היא עיר יהודית בפועל, ולא רק מבחינה שלטונית. בעיר זו קיים רוב יהודי משמעותי רצוף משנות ה–60 של המאה ה–19. רוב זה לא הושג על ידי השתלטות יהודית על אוכלוסייה לא־יהודית, אלא הוא תוצאה של הרצון של יהודים לחיות בירושלים אפילו בתנאים קשים (בשלהי התקופה העותמנית ובתקופת המנדט הבריטי). זכותו של פרופ' זנד להחזיק בדעה, הגורסת שהזיכרון הקולקטיבי היהודי בקשר לירושלים ובקשר לנושאים אחרים רצוף שקרים שחוברו יחדיו בידי היסטוריונים אינטרסנטים.

טוען פרופ' זנד, כי ירושלים איננה מוזכרת בתורה, אך שוכח לציין כי בתנ"ך כמכלול מוזכרת עיר זו בשמה הראשון, לרוב בכתיב חסר, "ירושלם", 656 פעמים, בשמה השני "ציון" 150 פעמים, בשמה השלישי "עיר דוד" 34 פעמים, ו–67 שמות נוספים נזכרים מאות פעמים, כך שירושלים מוזכרת בתנ"ך בשמותיה השונים יותר מאלף פעמים. אבקש להזכיר עובדה ידועה: ירושלים, גם זו הערבית, אינה מוזכרת כלל בשמה בקוראן. אשר לתורה, ירושלים אכן לא מוזכרת בשמה, אך מוזכרת במרומז בפרשת מלכיצדק, בברית בין הבתרים ובפרשת העקדה.

כותרת המאמר מציינת את האזכור הקדום ביותר של ירושלים של מעלה בספרות התלמוד (תענית ה' א'): "אמר רבי יוחנן, אמר הקב"ה: לא אבוא בירושלים של מעלה עד שאבוא בירושלים של מטה". הפרשנות לאמירה יוצאת דופן זו היא, שירושלים של מטה, זו שאנו חיים בה, היא ערך בפני עצמו במורשת היהודית. המשמעות של ירושלים לעם ישראל שונה ממשמעותו של כל חלק אחר של ארץ ישראל. היא אינה טעונה הסברה והנמקה ואינה ניתנת לרציונליזציה. תחושת משמעות זו היא חלק מהותי של תודעה יהודית, ובלעדיה מאבדת הציונות את משמעותה כהמשך ההיסטוריה היהודית.

ד"ר גדעון שטחל, מנהל המדרשה הציונית, המועצה הציונית בישראל

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ