החזירו את המיחזור

דניאל מורגנשטיין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דניאל מורגנשטיין

"סילקוני מרחובות תל אביב" זועקות עגלות הפסולת הכחולות לאיסוף נייר ועיתונים, וגם אלה הכתומות לאיסוף אריזות — וזעקתן מתגלגלת בשכונות באין מושיע.

הבחנתי במשאית מנוף מרימה עגלה, מרוקנת את תוכנה ואינה משיבה אותן למקומה בקרן הרחוב. בירור באגף השפ"ע העלה כי בחלונות הגבוהים בהיכל עיריית תל אביב התקבלה החלטה לבטל את הפרדת הפסולת לרכיביה בני המיחזור ברמת משק הבית, ולשוב למודל הישן של איסוף אשפה מעורבת. ההפרדה לרכיבים תבוצע בתחנת המעבר בחירייה, לא לפני שחלקם יזדהמו מרטיבות ומים, שיירי מזון ושמן. ואני תוהה: הכחלם היינו?

החוק לטיפול באריזות תשע"א 2011 רשום ככישלון מחפיר לחובתו של השר להגנת הסביבה באותה עת, גלעד ארדן. הוא טיפח ביורוקרטיה רגולטורית, עלה מאות מיליוני שקלים ליבואנים, ליצרני אריזות ולקופת הרשויות המקומיות — והצליח לאסוף רק 3% מהאריזות!

לעומת זאת איסוף נפרד של פסולת נייר, קרטון ועיתונים נהוג בישראל בהצלחה כבר למעלה מ–50 שנה. ראשיתו ביוזמת אמני"ר, חברה בת של "מפעלי נייר חדרה", שהציבה מכלים ירוקים ברחובות הערים, אשר הוחלפו בכחולים. מנא"י (קבוצת נייר חדרה) נדרשה לפסולת זו בעבור מכונה מספר 4 המייצרת קראפט — חומר גלם לתעשיית הקרטון הגלי. במרוצת השנים קמו אספנים מתחרים כקמ"מ, טלאל ואחרים, שתרמו לניתוב חלק מהפסולת למסלול המיחזור, תוך הפחתת התעוקה על האשפה העירונית.

חינוך סביבתי של משקי הבית והאזרחים להפרדת האשפה לרכיביה הוא תהליך ארוך שפירותיו מיידים רק כאשר הוא מלווה בשוט כספי, כדוגמת הפסד דמי הפיקדון על מכל המשקה הבלתי מוחזר.

אני מפנה קריאה לפרנסי תל אביב: אם תחזירו למקומם את המכלים הכחולים והכלובים לאיסוף פסולת הנייר, העיתונים והקרטון, דיינו.

דניאל מורגנשטרן, תל אביב, יועץ סביבתי ומומחה למיחזור

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ