רוגל אלפר אדם מאמין

אביתר אנגלרד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אביתר אנגלרד

בתגובה על "הקב"ה כתב את הטור הזה" מאת רוגל אלפר ("הארץ", 12.1)

בטורו מלגלג רוגל אלפר על האדם הדתי, המאמין שהכל נקבע על ידי אלוהים. הוא מקצין באמצעות הצגת האבסורד, שלכאורה אלוהים הוא שקבע לנסלי ברדה אילו שאלות לשאול את המתנחל מיצהר והכתיב לו עצמו כל מלה בטורו. בכך מכוון אלפר לשאלה הפילוסופית בדבר חופש הבחירה, שהעסיקה דתות שונות וביהדות נוסחה במשפט "הכל בידי שמים חוץ מיראת שמים". אלפר מייחס בעיה זו לאנשים מאמינים בלבד, כי לשיטתו, האמונה באלוהים לא מאפשרת חופש בחירה.

אלא שהפוסל במומו פוסל. בעיית קיומם של חופש הבחירה והרצון החופשי היא גם נחלתם של האתיאיסטים, המטריאליסטים והפיזיקליסטים. אם הכל חומר והכל כפוף לכללי הפיזיקה, הרי שהכל נקבע מראש כבר במפץ הגדול. אין לאדם כוח נפשי שאינו כוח פיזיקלי לשנות את מהלכם הקבוע והמוכתב של הדברים. הרצון החופשי וחופש הבחירה הם, לכאורה, אשליה בלבד. על כן, בפועל, טורו של אלפר אכן לא נכתב מרצונו החופשי אלא הוכתב לו מראש, לא על ידי אלוהים אלא על ידי חוקי הפיזיקה. הוא לא יכול היה לבחור שלא לכתוב את טורו וברדה לא יכולה היתה לבחור לשאול שאלות אחרות. גם המרואיין לא יכול היה שלא לומר ש"אירע לו נס". יש לתמוה למה יצא קצפו של אלפר עליהם.

מקריאת הביקורת ניתן להסיק שאלפר, כמו רובנו, מתנהל על פי התחושה הפנימית, שאינה לוגית ואינה מבוססת על המדע, והיא למעשה אמונה, שיש לכולנו חופש בחירה ושהאדם ניחן ברצון חופשי. אמונה זו היא הבסיס להומניזם שמכוחו אנו מייחסים לאדם אוטונומיה, יכולת לבחור בין טוב לרע ולהיות אחראי למעשיו כמו גם את האפשרות, או החובה לשיטתו של אלפר, לשלול את קיומו של אלוהים. גם הזכות שנוטל לעצמו אלפר ללעוג לאלה שאינם חושבים כמותו מבוססת על אמונה זו. אם כך, גם הוא אדם מאמין.

אביתר אנגלרד, תל אביב

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ