יצאנו לרחוב, ודווקא עיתון "הארץ" התעלם

כרמי גילון
הפגנה נגד שחיתות שלטונית בשדרות רוטשילד
כרמי גילון

ביום א' בבוקר פתחתי את העיתון בציפייה לקרוא כיסוי נרחב על אירועי המחאה שהתקיימו במוצאי שבת ברחבי הארץ תחת הסיסמה "ביבי, הסר ידיך מבג"ץ". והנה, דווקא עיתון "הארץ", שרוממות הבג"ץ בפיו כל ימות השנה, התעלם לחלוטין מתנועת המחאה שהוציאה מהבית אלפי אנשים, שרובם אינם רגילים בהפגנות — בהרגישם שהדמוקרטיה בישראל נמצאת תחת איום בעידן של ממשלת סמוטריץ', רגב וליצמן ולהקת הדחלילים המקיפה אותם, בראשות נתניהו חסר החוליות (לתקוותינו יש שם גם קול שפוי, של משה כחלון).

כתבי העיתון לא ירדו מהאולימפוס עם קולמוסם כדי לסקר הפגנה של מכתתי רגליים בשדרות אבן גבירול, וגם אני בתוכם. הבטתי סביבי ולהתרשמותי לפחות מחציתם הם קוראי "הארץ" נאמנים, אנשים תרבותיים ומשכילים שבימים רגילים יצקצקו בלשונם נוכח עוולות ושחיתויות, אך הפעם החרדה לעתיד מדינת ישראל הוציאה אותם לרחובות.

"הארץ" החליט להקדיש ביום א' את מאמר המערכת, כותרת בעמוד הראשון ומאמר דעה לנטלי פורטמן. השפעת המעשה של פורטמן על עתידה הדמוקרטי של ישראל כמוהו כהשפעת ברבור שחור השט עלי אגם: כותרת לשעה ב"הוליווד וראייטי" מבחינתה, ועיסוק סיזיפי בישראל על מהות המחאה הזו. הקול השפוי של מוריס קאהן שפך מים קפואים על הגברת MeToo פורטמן, גימד את חשיבותה והודיע שיעביר את שני מיליון הדולרים ישירות לארגונים שאמורים לקבלם.

גם דבר טוב קרה בתקשורת למחרת ההפגנות: מאמר דעה חשוב מאוד של השופט העליון בדימוס יצחק זמיר, שפורסם ב"ידיעות אחרונות". אותו זמיר שהיה היועץ המשפטי לממשלה ועמד כחומה בצורה להגן על שלטון החוק מול ממשלת אחדות לאומית.

מדינת ישראל עומדת בפני שני איומים אסטרטגיים על דמותה היהודית והדמוקרטית בתקופה הקרובה: חוק ההתגברות על בג"ץ וחוק הלאום. ראוי לגייס את כל המשאבים, כולל של "הארץ", להגנה על הערכים שעליהם הושתתה מדינת ישראל.

כרמי גילון, ראש השב"כ לשעבר

תגובות