להצביע בלי להשפיע

ג'יהאן חיידר חסן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ג'יהאן חיידר חסן

השתתפותם של הערבים בזירה הפוליטית הישראלית, ובמיוחד בבחירות לכנסת, מועטה ביחס לציבור היהודי. ההיפך הגמור מתרחש בבחירות המקומיות. כאן האזרחים הערבים משתתפים באחוזים גבוהים מאוד, מכיוון שהם מרגישים שהרשות המקומית היא המוסד הפוליטי היחיד שבו הם יכולים לממש את זכותם הדמוקרטית.

המבנה הפוליטי בכפר הערבי כפוף למבנה החברתי, שהוא פטריארכלי ביסודו. קשרי המשפחה המורחבת, החמולתיים, הם מקור התמיכה אל מול כוחה המדכא של המדינה, והם גם הבסיס לגיוס תמיכה פוליטית ולקיום משא ומתן על עמדות כוח. הקשרים הפטריארכליים קובעים נורמות ודפוסים תרבותיים וחברתיים. כך, למשל, מנהיגים פוליטיים מקומיים תובעים מבני החמולה נאמנות, יחס של כבוד וגם התגייסות בבחירות למענם. על כן, ההצבעה לרשויות המקומיות אינה אידיאולוגית אלא חמולתית.

מערכת הבחירות המוניציפליות ביישובים הערביים, לצד היותה כוחנית ולפעמים אלימה, היא גם שוביניסטית — אין בה כמעט מקום לנשים. והדבר נכון גם לגבי בעלי מוגבלויות. הם נדרשים להצביע לנציג החמולה גם אם הם יודעים שלא יילחם למען האינטרסים שלהם.

ילדים בעלי מוגבלויות זקוקים להתאמות בבתי ספר בתחומים רבים, למשל הקראת מבחנים למי שלא מסוגל לקרוא ולכתוב, מיקום שירותים בקומה ראשונה, התאמות לכבדי שמיעה ועוד. עניינים אלה הם באחריות המועצה המקומית, אך הורים לילדים בעלי מוגבלויות מהמגזר הערבי מחויבים להצביע לנציג החמולה, בלי שיצטרך להבטיח לטפל בנושא החשוב להם, במקום למועמד שמבטיח לעשות זאת.

בעיה חריפה במיוחד שממחישה את מצוקת בעלי המוגבלויות היא בעיית התחבורה, והדבר חמור יותר לגבי בעלי המוגבלויות שזקוקים להסעה לקלפיות. בעלי אינטרסים עלולים לנצל גם מצב זה על מנת להשפיע על ההצבעה. אך האבסורד הוא, שגם מי שמבטיח לפעול למען הנגשת התחבורה לבעלי המוגבלויות, האפשרות שיקבל את קולותיהם קלוש ביותר אם הוא לא מהחמולה שלהם.

ג'יהאן חיידר חסן, כפר משהד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ