שטרסלר, לא הבנת

אילן מרסיאנו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן מרסיאנו

בתגובה על "4 נקודות" מאת נחמיה שטרסלר ("הארץ", 19.10)

נחמיה שטרסלר קבע במאמר דעה ב"הארץ", שחיים כץ הוא שר כושל ומדוע? כי טרם העביר "חוק המטיל אחריות פלילית אישית על מנהלי חברות הבנייה". מי שלא טורח לשאול ולבקש תגובה לא יספר לכם ששר העבודה והרווחה העביר תקנות שמטילות לראשונה אחריות אישית על קבלן רשלן ומאפשרות קנס בגובה של למעלה מ–35 אלף שקל בגין כל עבירת בטיחות, וכן קנס על מנכ''ל שלא יפעל לתיקון הליקויים.

המשמיץ את השר היחיד שלא פחד להילחם בקבלנים ומוביל רפורמה תקדימית במינהל הבטיחות המוזנח מזה עשרות שנים, לא מודע כנראה לעובדה שמפקחי הבטיחות לא נוסעים יותר באוטובוסים לביצוע עבודתם. השר חיים כץ הוביל להגדלת מספר המפקחים, בין היתר באמצעות העלאת שכר הבסיס שלהם ב–3,500 שקל, כי מה לעשות, אף מהנדס לא מוכן לעבוד בשכר מינימום.

שטרסלר, הנה משהו נוסף שכדאי לדעת. השר כץ גם שילב טכנולוגיה מתקדמת באתרים בדמות רחפנים, שמשכללת ומהדקת את הפיקוח באתרי הבנייה. הוא גם הגביל העסקת בני נוער בענף והנחה לפעול ביד קשה נגד קבלנים שהתרשלו, תוך סגירת האתר עד שכל הליקויים בו יתוקנו.

האם שכח שטרסלר להזכיר שהקבלנים שגוזרים קופון על חשבון הבטיחות הם האחראים הבלעדיים לשלום עובדיהם? או שהוא מפחד להפנות אצבע מאשימה לכיוון הנכון?

שטרסלר, לצערנו לא הבנת מי נגד מי בקטל הנורא באתרי הבנייה. אכפת לך מהפועלים? בוא תעשה שימוש נבון בכוח שיש לך לכתוב ותסייע להפעיל לחץ איפה שצריך. למשל, אתה מוזמן לבקר את רשם הקבלנים שלא פועל לשלילת רישיונות, לעודד רשויות להירתם למאמצים לשמירה על שלום הציבור בשטחן וללחוץ על פקידי האוצר להיענות לבקשתו של השר כץ להגדלת התקנים והתקציבים לנושא.

אילן מרסיאנו, יועץ בכיר לשר העבודה והרווחה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ