אנחנו בכוחנו עשינו

מיה עורב־הטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה עורב־הטל

בתגובה על "החטא ועונשו: השמאל שמעל", מאת גדעון לוי ( "הארץ", 3.2); "איחוד או שנלך לאיבוד", מאת ניצן הורביץ, "הארץ", 3.2)

אם יש אחראים לסכנה המרחפת על ישראל כדמוקרטיה, מלבד כמובן נתניהו וממשלת הבובות שלו, הם חברי וחברות הכנסת המכונים בטעות אופוזיציה. היטיבו לתאר זאת גדעון לוי וניצן הורוביץ: "(העבודה ומרצ) איבדו את דרכן... החליטו לטשטש או למהול את עמדותיהן... מעלו בתפקידן ובגדו בשליחותן..." (לוי) והשמאל "במקום לאחד כוחות ולהסתער על השלטון... כבר לא באמת מאמין שהוא יכול להיות אלטרנטיבה שלטונית... עומד במצב של להיות או לחדול" (הורוביץ).

למעשה, במדינת ישראל לא היתה אופוזיציה בארבע השנים האחרונות. למי ששכחו, היה זה מני נפתלי שהחל להפגין מול ביתו של אביחי מנדלבליט בפתח תקוה, ולאט לאט סחף אחריו קבוצת אזרחים, נחושים כמוהו, שהפגינו ומפגינים עד היום, זה יותר משנתיים, נגד הסחבת השערורייתית שנקט היועץ בתיקי נתניהו. בהמשך התארגנה מחאה נוספת, בהבימה, בהובלת אלדד יניב ואחד משיאיה היה הפגנת המונים, שבעקבותיה חזר בו משה כחלון מתמיכתו בחוק ההמלצות.

ללא מימון, ללא סיקור תקשורתי, והחמור מכל — ללא תמיכה ורוח גבית מ–29 חברי העבודה או מרצ (מלפיד לא היו ציפיות), הצליחו אזרחים אמיצים אלה להביא את היועץ ("אין פן פלילי בפרשה") המשפטי להורות על חקירה בתיק הצוללות ולקבל החלטות בתיקי ראש הממשלה. אזרחים, ולא הח"כים מספסלי האופוזיציה, הם שהגנו עלינו מפני האש שאיימה ועדיין מאיימת לכלות את הבית של כולנו. מפגיני הבימה התייצבו לצד כל המחאות האזרחיות בתקופה זו, מתוך הבנה שרק סולידריות אזרחית תביס את ממשלת ה"הפרד ומשול" של נתניהו. הם הפגינו לצד הדרוזים נגד חוק הלאום, לימין הלהט"בים נגד חוק הפונדקאות וביחד עם תושבי עוטף עזה נגד הפקרת הדרום. ואנשי האופוזיציה? חלקם אמנם היו שם אך רובם לא. בין שנזכה לכך שבני גנץ יביס את נתניהו ובין שלא, מדינת ישראל לא יכולה להרשות לעצמה ארבע שנים נוספות של כנסת ללא אופוזיציה.

מיה עורב־הטל, ירושלים

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ