עם חולצה של מרצ בב"ש

תמר חכם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמר חכם

בתגובה על "השמאל שכח מה זה", מאת ניסים סופר ("", 29.4), ו"תהיה אופוזיציה?", מאת רביב דרוקר ("הארץ", 29.4)

ניסים סופר מזלזל במאבקי השמאל בחוק הלאום ונגד גירוש מבקשי מקלט, ובתמיכתו בבג"ץ. נשמת אפו של השמאל היא ליברלית והומנית, ואינה לאומנית וגזענית. האם לכך התכוון סופר כשכתב "שכדי לחזור לקדמת הבמה, השמאל, אשר שכח מה זה להיות לאומי, חייב לחזור ולהיות מה שהיה בעבר: שמאל ציוני גאה"? האם כשסופר כותב "לאומי" הוא מתכוון ל"לאומני"?סופר מזכיר את כחול לבן, שהצליחה יותר מהשמאל עם המצע של רק־לא־ביבי. טענתו זו אינה נכונה. כחול לבן הציעה אחדות, ושאיפה להיות ולהקים ממשלה של כל העם ולא רק של החצי הימני, שמירה על שלטון החוק והגנה על הדמוקרטיה.

צריך להכיר בעובדה שהשמאל כבר לא יכול לחולל כאן מהפך. שנות שלטונו הממושכות של בנימין נתניהו הפכו את המלה "שמאל" למלה מגונה, נרדפת לבגידה. אפשר לחוש את זה כאשר עומדים בבאר שבע עם חולצה שעליה הכיתוב "שמאל זה מרצ", ולשמוע את העוברים ושבים שמודיעים לך ש"רק ביבי" ואין בלתו, חלקם גם יצעקו עליך "בוגדת, לכי לעזה". יש תהליכים שנראים היטב בפריפריה, כמו התחזקות הציבור שתומך בביבי ללא תנאי. אהבה, הערצה, דבקות ותמיכה שאינה ניתנת לערעור, גם אם יימצא אשם בדין.

על השמאל צריך לברוא את עצמו מחדש. הוא יהיה מבוסס על שאיפה לשוויון אזרחי ושותפות יהודית ערבית ומלחמה בגזענות. עד אז, הרבים מאוד שהצביעו למפלגות המרכז והשמאל צריכים לצאת לכיכרות ולרחובות להפגין נגד השחיתות, בעד שלטון־החוק ונגד הסכנה לדמוקרטיה הישראלית, כפי שמסתמן שיקרה עם כינונה של ממשלת נתניהו הבאה עלינו לרעה. אמנם אני מסכימה עם רביב דרוקר, שמפקפק בחוסנה של האופוזיציה מכיוון ש"הכנסת מסורסת, הקואליציה חזקה והומוגנית". אך בכל זאת, מנהיגי האופוזיציה צריכים לצאת לרחובות "נגד צעדים שהם רואים בהם סכנה ממשית".

תמר חכם, עומר

תגובות