שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

"הצעה הזויה" | מכתבים למערכת 17.5.2019

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
הארץ

"הצעה הזויה"

לפני כארבע שנים, כאשר נודעו תוצאות הבחירות הקודמות, פגשתי באקראי את חבר הכנסת והשר לשעבר עוזי ברעם, ובתמימותי הצעתי לו שהמחנה הציוני יציע למשה כחלון, שמפלגתו זכתה אז בעשרה מושבים בכנסת, רוטציה בראשות הממשלה ובכך יסוכל המשך שלטונו של בנימין נתניהו במדינה. ברעם אמר כי הצעתי הזויה. בכך הסתיים העניין. או שלא. כי כולנו זכינו בארבע שנים נפלאות נוספות של נתניהו בראשות הממשלה.

והרי הצעתי ההזויה מעודכנת לעכשיו: אני פונה לאדונים גנץ ולפיד בבקשה שיציעו לאביגדור ליברמן רוטציה בראשות הממשלה. את הבסיס הקואליציוני לממשלה שתוקם יהוו שלוש או ארבע מפלגות: מפלגת כחול לבן, מפלגת ישראל ביתנו, מפלגת העבודה ומפלגתו של כחלון, שתוזמן להשתתף בתנאים מועדפים בממשלה שתוקם. מרצ והמפלגות הערביות לא תוזמנה להשתתף בקואליציה, אולם יהיה ברור להן כי הימנעות מתמיכה בממשלה שתוקם פירושה הוודאי הוא שובו של נתניהו לבית ראש הממשלה בירושלים.

קווי היסוד המשותפים לממשלה הזאת יתבססו בצדם הפוליטי על הסכמה לתוכנית הנשיא טראמפ, ובמישור הפנימי על הימנעות מוחלטת מכל פגיעה במערכת המשפט בכלל, ובבית המשפט העליון בפרט. מובן שהממשלה הזאת תמנע כל חקיקה דתית נוספת ויחוקק חוק הגיוס לחרדים כפי שסוכם עליו בעבר.

איני בטוח כלל אם התסריט המתואר לעיל ישים, אולם איני בטוח גם שהוא הזוי לחלוטין. וזאת יש לזכור: ראשי מפלגת כחול לבן נבחרו לכנסת מסיבה אחת בלבד, להפיל את שלטונו המושחת של נתניהו. הם הצהירו ושבו והצהירו במערכת הבחירות כי מבחינתם "ישראל לפני הכל".

ובכן רבותי הנכבדים, את אשר הבטחתם תוכיחו.

ישי קורדובה, מפקד הוצאת "מערכות" לשעבר

חצי אמת גרועה משקר

בתגובה על "הטעות של טאוב", מאת צביה גרינפילד ("הארץ", 13.5)

מדהים היה לקרוא את צביה גרינפילד, כותבת גם אינטליגנטית וגם משכילה (שני דברים שונים כידוע), קובעת כי "דמוקרטיה היא שלטון הרוב". וכבר שנו רבותינו כי חצי אמת גרועה משקר שלם. שלטון הרוב הוא שלטון האספסוף. בעת המודרנית, דמוקרטיה מוגדרת כשלטון הרוב במגבלה של זכויות המיעוט.

זכויות מיעוט (והמיעוט הקטן ביותר הוא הפרט) הן מחוץ לסמכותו של שלטון הרוב, והן נקבעות בחוקה או באסיפה המכוננת (ושם זו הפעם היחידה שהרוב מחליט מהן הזכויות). חוקת ארצות הברית מגדירה שזכויות הפרט, המפורטות בה, שייכות לפרט כחלק ממהותו, לא ניתנו לו על ידי המדינה, והמדינה אינה יכולה לפגוע בהן.

במדינה ישראל אין חוקה כלל, מלבד כמה חוקי יסוד לא מוגנים. כך, למשל, בישראל של היום יכולים חברי הכנסת להחליט ברוב של 61 לא רק לבטל פסק דין של בג"ץ — אלא גם לקבוע שזכויות היסוד מעודכנות כל ראשון בחודש על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו. מה שבקרוב גם יקרה מן הסתם.

עוזי הדרי, מושב ניר צבי

פייק ניוז סובייטי?

בתגובה על "700 מיליון שקל? זה כלום. הפוטנציאל שלנו מדהים", מאת ג'ניה וולינסקי ועירד עצמון שמאייר ("הארץ", 14.5)

הרעיון לשדר אנרגיה חשמלית (אלקטרומגנטית) מהכביש למכוניות שמעליו כלל אינו חדש.

לפני כ–70 שנה פורסמה ב"טכניקה ומדע" (כתב עת ששאב כמה מידיעותיו מברית המועצות) כתבה על המצאה כזו, או מעין זו, שפותחה על ידי אחד בשם בבאט (כנראה יהודי בשם באב"ד), "בעל פרס סטלין". בכביש קבור כבל שהזרם הזורם בו משרה שדה אלקטרומגנטי, אשר משרה זרם חשמלי בסליל תיל המותקן ברכב הנוסע בכביש. זה למעשה שנאי (טרנספורמטור), שהיעילות שלו נמוכה. לא נמסר, למשל, מהו תדר הזרם הזורם בתיל או בסליל הקבור בכביש, ולא מהן ההשפעות השליליות האפשריות על בריאות האנשים הנמצאים בכביש. היום, למשל, לא מומלץ לגור ליד חוטי חשמל במתח עליון, לא מומלץ לישון מתחת לשמיכה חשמלית כשזורם בה זרם או במיטה המתכווננת על ידי חשמל כשהתקע שלה מחובר (אין לדעת האם אותו באב"ד היה אכן ממציא או איש "פייק ניוז" סובייטי).

ד"ר אליהו אחילאה, תל אביב

זכור את שעשה לך הדריאנוס

בתגובה על "תשעת הממצאים הארכיאולוגיים החשובים בתולדות המדינה", מאת ניר חסון ("הארץ", 8.5)

קראתי בעניין רב את כתבתו של ניר חסון המציגה את מיטב התגליות הארכיאולוגיות בישראל. אחד הממצאים המובילים הינו פסל הקיסר הרומאי הדריאנוס מהמאה ה–2 לספירה שנתגלה על יד בית שאן. פסל הברונזה המרהיב מוצג במוזיאון ישראל, ואין ספק ביחס לחשיבותו ההיסטורית והתרבותית.

אליה וקוץ בה. מדובר בקיסר רומאי "שדיכא ביד ברזל וברצח עם את מרד בר כוכבא... בשואה הגדולה ביותר שחווה העם היהודי עד לאותה תקופה". אלף יישובים נמחקו וחצי מיליון איש הושמדו. מדובר בצורר יהודים מהגדולים בהיסטוריה, הזוכה אלפיים שנה מאוחר יותר לכבוד ישראלי ובינלאומי. האם אין דינה של שואה שלפני 200 שנה, כדינה של שואה לפני 80 שנה? האם עם ישראל, שמצווה "זָכוֹר אֵת אֲשֶׁר עָשָׂה לְךָ עֲמָלֵק", לא חייב להתייחס כך גם לצוררים אחרים? ואם הזמן מאפשר למזער פשעים כלפי העם היהודי, האם בשנת 4000 יוצג במוזיאון ישראל פסל מרהיב של צורר אחר, היטלר למשל? הדעת לא נותנת שאפשרות כזאת תתממש אבל בעתיד הרחוק, מי יודע.

יאיר שרן, מכבים־רעות

כל הכבוד לחיימוביץ'

בתגובה על "בין השביס לכיסא", מאת נטע אחיטוב ("הארץ", 15.5)

כל הכבוד למיקי חיימוביץ' שעשתה פעולה אחת ממוקדת בזמן ובמקום שעמדו לראשותה לקידום זכויות בעלי החיים והיחס האתי אליהם. הלעג ואף הזעם שהופנו כלפיה ברשתות החברתיות, גם משמאל, רק הדגישו את חשיבות הפעולה שלה, את העובדה שהנושא מעורר רגשות אשמה וגם, כרגיל, שהמעטה בערכן של נשים היא הדבק האמיתי בין המחנות כאן.

נועה כהן, תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ