בן גביר בדלת הקדמית

דב הלברטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דב הלברטל

הפעם, הם ייכנסו בדלת הקדמית. אנשי "עוצמה יהודית", הכהניסטים והפשיסטים, ייכנסו בדלת הקדמית לכנסת. איתמר בן גביר כבר לא יזדקק להסכם רוטציה, כפי שהשיג בבית היהודי לקראת הבחירות הקודמות. ואם יוקם איחוד הימין — שהרי לאיילת שקד לא היה אכפת להיפגש עם בן גביר, והוא בוודאי אינו מסתייג מהעמדת אשה בראש הרשימה — זו תהיה הפעם הראשונה בהיסטוריה של מדינת ישראל, שתהיה בה מפלגה התומכת באפרטהייד. לא רק הכהניסטים אלא גם רפי פרץ ובצלאל סמוטריץ' תומכים בכך רשמית: לספח את הערבים, ללא זכויות אזרחיות.

זה התחיל בהיסוס. היו הרבה הצטדקויות בבחירות הקודמות: אילוצים פוליטיים. חשש מאובדן קולות. ראש הממשלה הפעיל מכבש. נתנו להם מקום בשולי הרשימה, בידיעה שספק אם יצליחו להגיע למספר הקולות הנדרש. גם הביאו בחשבון שבג"ץ עשוי לפסול אותם או את חלקם. בתקשורת, נשמעו ראשי איחוד הימין אפולוגטיים. אבל לא עוד. בבחירות הנוכחיות, אין שום עכבות. הכל נעשה בגלוי, ללא כל התנצלות. זו כבר הנורמה.

הייתי בעבר יו"ר המשמרת הצעירה העולמית של המזרחי, המפד"ל ההיסטורית. אני זוכר את היחס, שדחה מכל וכל כהניזם. אני זוכר את המתינות. אני זוכר את המוסר והמצפון של אנשים ציונים דתיים ברמה אוניוורסלית, ולא רק יהודית. אני זוכר נורמליות. לכן הכאב גדול שבעתיים לנוכח המטמורפוזה שחלה בתנועה הציונית הדתית. תנועה מפוארת בעבר, שהיום עומדים בראשה אנשים שהשקפת עולמם הצרה והפונדמנטליסטית מקרינה גם על העם כולו. בסופו של דבר, גם חלק מרבני הציונות הדתית ובוודאי פרץ וסמוטריץ' יציבו אשה בראש הרשימה, ובלבד שזה יגדיל את מספר המנדטים שלהם. אנחנו עומדים ושותקים אל נוכח תופעה שתוריד אותנו לתהומות מוסריות: מפלגה פשיסטית בגיבוי ממלכתי ועידוד גלוי ובוטה של ראש הממשלה. כיצד תופעה זו עוברת בשתיקה? התשובה: הם הרגילו אותנו.

דב הלברטל, ירושלים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ