נעם שפירא
נעם שפירא

אני אחד מאלפי הבוגרים של יחידה 8200. שירתתי בה תקופה ארוכה, ואני מכיר היטב את הישגיה ותרומתה המרכזית לביטחון המדינה. אני מכיר גם את הערכים שהנחילה ומנחילה לבוגריה, הבאים מכל גוני הקשת חברתית, כולל המרחב הפריפריאלי של המדינה. עסקתי ועודני עוסק בכך לא מעט.

מבין אלפי הבוגרים, יש רבים מאוד החשים צורך להחזיר למדינה על השירות והניסיון שצברו במהלכו. רבים מאוד עוסקים בפיתוח פרויקטים לטובת הכלל, במדינה ומחוצה לה. רבים פועלים במסגרת מיזמי בוגרים בתחומי העצמה של נשים, קידום יזמי הייטק מהמגזר הערבי, קידום נוער מהפריפריה, חינוך ליזמות ומדעים, פיתוח לומדות למתמטיקה, ועוד ועוד. אכן, יש מעטים שאיבדו את דרכם ברדיפה אחרי "פיתוחים" חדשים ("מיליון דולר בשנה", "הארץ", 15.10). יש מעטים שמסתנוורים גם מההכנסה שבצד התמסרותם לפיתוח יכולות בתחומי הסייבר והאלקטרוניקה, מבלי להתייחס למשמעויות הערכיות והמוסריות של בחירתם. יש כאלה שבחרו "לעבור את הקווים", עד כדי בגידה במדינה ובערכים שניסינו לציידם במהלך שירותם ביחידה.

מדור הזירה

צריך לגנות בכל פה ולהוקיע את מי שבחר בדרך זו, במוצהר או בחשאי. לצעירים המתלבטים אני אומר, אתם מכירים את הכתובות לשאלות ולתמיכה בטרם תצעדו למקומות האפלים. כדאי לכולנו להיזהר שלא נשפוך את התינוק עם מי האמבט בשל הגילויים האחרונים. מה שיש לעשות בדחיפות לבלימת התופעה הזאת הוא להעמיק, במהלך השירות ביחידה ולקראת השחרור, את חיזוק ערכי מורשת היחידה והשייכות למדינה. מהצד השני, על גורמי הביטחון, שאמורים לאכוף לפחות את המגבלות הקיימות, לפעול ביתר עוצמה נגד אותם יוצאי 8200 ויוצאי מערכים טכנולוגיים דומים בצה"ל ובמערכת הביטחון, שחורגים מהשורה ופוגעים כ"תפוחים רקובים" במדינה ובאוכלוסיית ההייטקיסטים הערכית והתורמת.

אל"מ (דימ.) נעם שפירא, רעננה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ