סיפוח? תושבות לכל!

חיים מנור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים מנור

בתגובה על "1,200 תושבי מזרח ירושלים קיבלו אזרחות בשנה שעברה, שיא מ–67'" מאת ניר חסון ("הארץ", 13.1)

"עסקת המאה" של טראמפ קובעת באופן מפורש, כי שטחי יהודה ושומרון רשומים על שם העם היהודי בטאבו של אלוהים, ולכן היא מאשרת לכאורה את סיפוח הבקעה וריכוזי התנחלויות ביהודה ושומרון. במערכת הפוליטית יש קריאות להתחיל ביישום הסיפוח הזה באופן יזום וללא קבלת הסכמות מהפלסטינים או הירדנים ובלי שיש על כך קונסנזוס בקהילה הבינלאומית. לרעיון הסיפוח החלקי הזה יש גם תמיכה רחבה מאוד בקרב מפלגות המרכז והימין. בבחינת מה שאמר בן־גוריון: "לא חשוב מה יאמרו הגויים, חשוב מה יעשו היהודים". אנחנו נקבע עובדות בשטח ושהעולם ימשיך לברבר.

מדינת ישראל כבר ביצעה שני סיפוחים בפועל בעבר: סיפוחן של מזרח ירושלים המורחבת ורמת הגולן. הניסיון המצטבר של שני הסיפוחים הללו מראה, כי העולם השלים עם רעיון הסיפוח — גם אם אינו מכיר בו פורמלית. חיי התושבים שסופחו נעשו לכאורה טובים יותר, ויש שרואים בו אף דבר טוב. תושבי מזרח־ירושלים לא יוותרו על תעודת זהות, המעניקה תושבות — וגם פונים לקבל אזרחות מלאה. גם בגולן, יש מי שנטמעו בחברה הישראלית, וגם מי שלא נטמע אינו שואף לחזור לחיות תחת שלטון אסד. אזרחי ישראל הערבים (במשולש) מזדעזעים מן הרעיון של "העברתם" למדינה פלסטינית.

שנים האמנתי שניתן להגיע להסכם המבוסס על שתי מדינות לשני עמים. האמונה הזאת תמה, פסה מן העולם. מי שאחראי לכך הם כחצי מיליון מתנחלים שהשתלטו על שטחים ביהודה ושומרון, בחסות ממשלות ישראל לדורותיהן. הם ניצחו. הסיפוח המוצע כבר מתבצע בפועל מאז 1967 וצריך רק להפוך אותו לפורמלי. לכן, אולי הגיעה העת לוותר. להעניק לתושבי תושבי יהודה ושומרון תעודת תושב ישראלי שתקנה להם את כל הזכויות למעט זכות ההצבעה לכנסת, בדיוק כמו תושבי מזרח ירושלים. שהדורות הבאים יתמודדו. אחרינו המבול.

חיים מנור, כפר סבא

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ