קצת ציונות לא תפגע בערבים

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

במאמר שהתפרסם ב"הארץ" (6.1) הביע ודיע עואודה חשש, שהתוכנית של משרד החינוך להנחלת 100 מושגים במורשת, בציונות ובדמוקרטיה תפגע בתלמידים הערבים. לא מניה ולא מקצתיה.

סקרים ומחקרים הנערכים חדשים לבקרים מצביעים על חוסר ידיעה, ואפילו בורות, של תלמידי ישראל במושגים הקשורים במורשת הרוב היהודי והמיעוט הערבי והדרוזי בישראל, וכן בציונות ובדמוקרטיה, ובמושגים המהווים את התשתית התרבותית והקיומית של המדינה.

לכן החליטו קברניטי משרד החינוך להכין תוכנית, הכוללת מושגים בסיסיים כאלה. בגיבוש הרשימה השתתפו אנשי משרד החינוך, מחנכים מחוץ למשרד ואנשי אקדמיה ידועי שם. הם השקיעו מחשבה רבה בשאלת תקפותם והתאמתם לצורכי מערכת החינוך. התוכנית נלמדת בחטיבות הביניים כהעשרה לתוכניות הלימודים הפורמליות.

על הציבור על כל מגזריו להבין, כי יש מושגי יסוד בסיסיים הקשורים קשר עמוק להיותו של אדם ישראלי. גם במדינות דמוקרטיות מתוקנות כמו ארצות הברית ובריטניה תלמידים מכל הקבוצות האתניות והלאומיות לומדים הן את מורשתן הייחודית והן את המרכיבים התרבותיים, הלאומיים והדמוקרטיים המאפיינים את האתוס של מדינות אלה. נדרשת בקיאות בנושאים אלה גם אם קיימת שונות בתפישה הדתית, האתנית והתרבותית של התלמידים.

האם יעלה על הדעת, כי תלמיד יהודי בארה"ב או באנגליה הלומד בבית ספר ציבורי יתכחש לסמלים המקודשים של מדינתו כמו ההמנון והדגל? מדוע דורש עואודה לפטור את התלמידים הערבים מידיעות בסיסיות על האתוס של המדינה, או על סמלי המדינה שבה הם חיים כאזרחים שווי זכויות?

מדינת ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית, הדוגלת בשוויון זכויות ושוויון בפני החוק לכל אזרחיה ללא הבדל דת, מוצא, מיגדר וקבוצת השתייכות. אך על כל אזרחי המדינה להכיר בה כביתו הלאומי של העם היהודי, וידיעת מושגי היסוד המבליטים עובדה זו היא חלק מהאתוס של כלל אזרחי המדינה.

תוכנית 100 המושגים, אין עניינה "ייהוד" הערבים או הדרוזים אזרחי המדינה, אלא היא ניסיון כן להבהיר לכלל תלמידי ישראל את המושגים הבסיסיים הנוגעים לקיומם כאזרחים במדינה. כל ניסיון לערער על התפישה הזאת יקעקע את אושיות החברה הישראלית ואת הבסיס המשותף הנדרש כדי לקיים חיים תקינים במדינה.

פרופ' יעקב כץ

יו"ר המזכירות הפדגוגית של משרד החינוך

כתבות מומלצות

איור: עמוס בידרמן

דלתות מסתובבות: הנוטש, החוזרת באופן חלקי והיושב על הגדר

שי ופוטין בבייג'ין, בפברואר. התלות הרוסית בסין גדלה מאז הפלישה לאוקראינה ונתנה לסין מנופי לחץ

סין עשויה לנצח במלחמה באוקראינה, אלא אם המערב יתאחד מולה

סמי ברדוגו. "אין לי דמיון"

סמי ברדוגו מנוכר להומוסקסואליות, למזרחיות ולחיים עצמם

נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים. דרעי היה ונשאר המורה הרוחני שלו

לא מת, לא גוסס, ולא בבית חולים: תיק 4000 חי ונושם

מצעד הדגלים באזור שער שכם, בשנה שעברה. מה יחשבו אזרחי ישראל הערבים אם הממשלה תמנע מאזרחי היהודים לחולל ברחבת שער שכם תוך שירת "מוות לערבים", "שיישרף לכם הכפר" ועוד נעימות באותו הסגנון?

נילחם על זכותו של כל יהודי לקלל את האמ־אמא של כל ערבי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?