הארץ

הרדיו והטלוויזיה האפילו על העיתונות הכתובה בסיקור הרחב שניתן להתכנסות מנהיגי העולם ושרידי ניצולים ביום המועד לחשיפת הנורא שבזוועות העולם לראשוני מלאכי ההצלה.

שלא במפתיע התחרו דוברי לאומים ומדינות בחיפוש מינוחים וביטויים להגדרת הרוע ולתיאור הזוועה תוך הבעת תקווה ואמונה וציפיות כאלו ואחרות.

העולם נעמד מצדיע לעם היהודי ולמדינתו, אבל אנו הם אלה אשר לא מיצו את גודל השעה והחמצנו את מיקוד שעת השואה, נוכח פני תבל. זה היה הרגע המתאים שבו יכול היה העם באמצעות דוברו או דובריו לבוא חשבון גם עם חברים כיום אבל מתנכרים בעבר.

סגירת שערי הארץ בשנות ה-30 על ידי בריטניה מנעה ממיליוני יהודי אירופה להימלט. הספר הלבן הבריטי היה חותם אלגנטי לגזר דין המוות של הצורר. הנהייה הבריטית המטופשת אחר שיגיונות שבטי ערב דנה למוות מיליוני יהודים שנמנעה מהם האפשרות לעלות על כספם ורכושם ארצה ולהעביר לכאן, עם בני ערב, את ביתם במסגרת רב לאומית משגשגת.

עמי אירופה הנאורים תמכו בעמדת שר החוץ הבריטי, אנתוני אידן, שלפיה שאלת יהודי אירופה איננה עניינם של הבריטים. האחרונים לא ביקשו עתה סליחה מהעם היהודי. גם על הימנעות חילות האוויר האמריקאי והבריטי מלהפציץ את מסילות הברזל בואכה אושוויץ לא נשמעה בקשת סליחה.

אנו יודעים שכך היה. האומות שהתכנסו באושוויץ לפני כשבועיים בוודאי אינן מודעות להשלכות האיומות של מחדלים אלה. עובדה היא שבמסגרת המלחמה בגרמנים ומיליוני הנופלים של בעלות הברית סייעה הקואליציה של המערב ל"ציר" להשלים, כמעט, את תוכניתו השטנית.

במפגש הגדול שהתקיים עתה היה אפשר להבין מן הנואמים כי לדידם מסמל המפגש את סגירת פרשיית השואה על מוראותיה ונוראותיה. כך הם אולי מצפים גם מצד ישראל והעם היהודי. האם אין חברנו הטובים זכאים וחייבים לדעת מהו המטען הפנימי בנושא זה?

שמעון אולמן

ירושלים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ