כך לא מדברים לנשים

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

הטרדה מינית היא לא רק נגיעות. הטרדה מינית היא בדרך כלל תוצאה של מאבק כוחות בין גבר לאשה. לפעמים הדברים מוצאים ביטוי ברצון לגעת, לכפות קרבה תוך כדי ניצול יחסי מרות. ולפעמים ההטרדות הן מילוליות.

הדברים שצוטטו מפיו של ח"כ יוסף לפיד על מקצועה של ח"כ זהבה גלאון הם הטרדה מינית לכאורה, לפי החוק למניעת הטרדה מינית, התשנ"ח-1998. בחוק חמש הגדרות להטרדה מינית: מעשים מגונים; סחיטת אדם לבצע מעשה מיני; הצעות חוזרות בעלות אופי מיני אף שהאדם שאליו מופנות ההצעות הראה שאינו מעוניין בהן (אין צורך להראות סירוב כשמדובר ביחסי מרות בעבודה); התייחסויות חוזרות הנוגעות למינו או למיניותו של אדם.

ההגדרה החמישית, הרלוונטית למקרה הזה, היא התייחסות מבזה ומשפילה בקשר למינו או למיניותו של אדם, לרבות נטייתו המינית. החוק קובע, כי די בהתייחסות אחת.

עד היום נעשה שימוש מזערי בסעיף זה של החוק. מניסיוני, המתלוננות על סוג זה של הטרדה נושאות בתפקידים בכירים יחסית, והן מתלוננות כי במהלך עבודתן גברים הזכירו להן את מינן בצורה פוגעת על מנת להעמידן במקומן, כלומר כדי לכופף אותן.

לפני כמה שנים פורסמה תלונתה של אשה, שטענה כי בכיר בעירייה הזכיר לה את המקצוע העתיק בזמן דיון על פתרונות דיור לסטודנטים. מתלוננת אחרת טענה, כי אחרי ישיבה שבה התגלע ויכוח בינה לבין אחד מעמיתיה לעבודה היא נדהמה לגלות בשובה למשרדה אי-מייל ובו סרט פורנוגרפי אלים, ששלח לה אותו עמית.

המקרה של לפיד וגלאון דומה בעיני. לפיד הזכיר לגלאון את מינה בהקשר של "מקצוע" כאשר הם היו בעיצומו של ויכוח ענייני. באמצעות האזכור של אותו מקצוע הוא ניסה לגמד את דבריה, להקטינם ולהזכיר מי פה רם מעלה ומי נחות. זהו הקשר אופייני להטרדות מסוג זה. אחר כך ברוב אצילותו הוא התנצל.

גלאון יכולה להגיש נגד לפיד תלונה במשטרה, אך הגשת תלונה במשטרה אינה התגובה ההולמת, לדעתי. אולי החטיא המחוקק את מטרתו כשקבע, כי כל סוגי ההטרדות הם עבירה פלילית. לעומת זאת, גלאון יכולה לתבוע מלפיד עד 60 אלף שקל, ללא הוכחת נזק. החוק למניעת הטרדה מינית נועד לקבוע נורמות חדשות של התנהגות על מנת למנוע פגיעה בכבוד ובשוויון. יש כאן הזדמנות להפוך את האמירה הכוחנית לדוגמה ולקח, שכך לא מדברים לנשים.

עו"ד מיה צחור

מומחית בדיני עבודה ומנהלת אתר האינטרנט "עובדות", האתר לזכויות העובדת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ