גרשון הורוביץ

בתגובה על “כך יוצר משרד הרווחה אוטיסטים סוג א’, אוטיסטים סוג ב’” מאת טלי חרותי־סובר

המאמר דן בבית שהוקם ביוזמת קבוצת הורים לילדים אוטיסטים בתל אביב, ונטען בו כאילו, בחסות המדינה, יש אוטיסטים סוג א' ואוטיסטים סוג ב'; הושמעו טענות כלפי ההורים היוזמים ובתוכם יאיר לפיד, כלפי אלו"ט (אגודה לאומית לילדים אוטיסטים), כלפי עיריית תל אביב וכלפי משרד העבודה והרווחה. כאב לילד אוטיסט ברצוני להאיר את הנקודות שהועלו מזווית שונה שתעשה צדק עם המציאות הקשה ועם הגופים שהוזכרו במאמר.

אקדים ואומר, אינני פעיל באלו"ט, אינני מייצג את אלו"ט, אני מתגורר בחיפה ולא ביקשתי לקבל את בני האוטיסט לבית בתל אביב. מותקפת עיריית תל אביב על שדרשה שהבית יפתור בראש ובראשונה בעיות של תושבי העיר. העירייה הקצתה חינם להקמת הבית שטח יקר במקום מרכזי. האם אין מקום דווקא לפרגן לה? הרי לו היו העירייות השכנות פועלות כמוה, יתכן שהשאלה מאיזו עיר יבואו האוטיסטים להתגורר בבית, לא היתה קיימת. מה ההיגיון לבוא בטענות דווקא לעירייה שפעלה והקצתה שטח מתאים כדי לפתור את בעיות הילדים האוטיסטים בתחומה?

גם התורמים אינם יוצאים נקיים. חובה לחשוף את שמותיהם. מדוע בעצם? מה רע באדם שתרם כסף בעילום־שם לבית לילדים אוטיסטים ואינו רוצה לנצל את תרומתו לפרסום עצמי? הכסף, אגב, נתרם לפני שיאיר לפיד היה שר האוצר.

ההורים פעלו להקים את ההוסטל. יש הורים ששינסו מותניים, פעלו יום ולילה במשך שנים רבות כדי לגייס כספים, לתכנן, לקבל את האישורים הנדרשים ולהקים את הבית. מצד שני ישנם הורים שלא נקפו אצבע אלא רק ישבו, קיטרו וככל הנראה פעילותם הסתכמה בפנייה לעיתונאים. מה רע ברעיון לתת קדימות למי שפעל שנים כדי לבנות את הבית? הרי ללא פעולתם לא היה מקום לא לילדיהם וגם לא לילדים אחרים שהוריהם החליטו לא לפעול.

בחיפה ישנה קבוצת הורים שפועלת ללא לאות כבר 15 שנה להקמת בית דומה והבניין עוד לא קם. אני לא נמנה עם קבוצת הורים זו אך אף שאין זו מדיניותה המוצהרת של אלו"ט, ברור כי אקבל בהבנה את דרישתם לתת עדיפות לילדיהם בקבלה לבית זה. האם אין זה הגיוני? האם אין זה צודק? הרי הם הקימו את הבית הזה.

גם אלו"ט לא יוצאת נקייה במאמר. אלו"ט קובעת סטנדרט גבוה למעונות שהיא מפעילה. וואו, איזה ביזיון, ממש ראוי לכל גינוי. אלו"ט – שהיא עמותת הורים – מבקשת שלכל אחד מהילדים האוטיסטים, שיהיו בקרוב מאוד בוגרים אוטיסטים, יהיה חדר לעצמו. איום ונורא. ההורים, קרי אלו"ט, רוצים שלאשה בת 40 (כן, כן, הילדים החמודים שלנו יגדלו ויהיו בני 40) תהיה פינה פרטית משלה. מה רע בכך? האם אין זה המינימום שנדרש? האם זו דרישה מוגזמת? אל מי בדיוק באים כאן בטענות? אל מי שפועל נכון?

אלו"ט, קרי ההורים, מפעילה רק הוסטלים לכל החיים, כלומר בניין שנבנה או נקנה ואינו בשכירות; האין זו דרישה הגיונית של ההורים? אנוכי ואשתי חרדים מהרגע שבו נותיר את בננו האוטיסט לבדו בעולם, ללא תמיכה וגיבוי שלנו. המחשבה על כך מדירה שינה מעינינו אף יותר מאשר ההכרה שיום אחד שנינו כבר לא נתרגז מקריאת "הארץ" כל בוקר.

אנחנו כהורים רוצים/דורשים/מבקשים/מתחננים שיהיה בית קבע, שהחדר של בננו יהיה רשום על שמו בטאבו ושעמותת הורים דוגמת אלו"ט תנהל אותו. האם אלו"ט פועלת שלא כשורה בכך שהיא פועלת לקידום מטרה זו? האם מישהו חשב מה יקרה לבוגרים אוטיסטים, חסרי ישע, כשהמעון שבו הם יתגוררו ייסגר? אנחנו ההורים, ואלו"ט יחד עימנו, חושבים על כך יום יום.

מעולם לא פגשתי את יאיר לפיד, ידוע לי שהוא אב לילדה אוטיסטית שהחליט לעשות את מה שרבים מאיתנו חולמים לעשות. עזב את מנעמי החיים הבורגניים, הפשיל שרוולים, נכנס לתוך הבוץ הפוליטי ומאז הוא "חוטף" יום יום, שעה שעה. לפיד לא נכנס לחיים הפוליטיים משום שהוא אב לילדה אוטיסטית, אלא משום שהוא אזרח המדינה ואיכפת לו. ארשה לעצמי לציין במאמר מוסגר כי אני מעריך אותו מאוד על כך.

בקשתי מכל הכתבים שעשו להם תחביב של קבע לתקוף את יאיר לפיד: אם אתם סבורים, משום מה, שזה הדבר הנכון לעשותו, המשיכו בכך, רק בבקשה, תעזבו את הבן האוטיסט שלי במנוחה.

ד”ר גרשון הורוביץ, חיפה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ