בעברית זה נקרא אפליה

דליה בונס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דליה בונס

בתגובה על "מנכ"ל אורט: אסור לערער על מוסריות צה"ל" מאת אור קשתי ("הארץ", 22.1)

מהדברים שאמר מנכ"ל אורט, צבי פלג, ברור שאינו ראוי לעמוד בראש מוסד חינוכי המכבד את היותו כזה. פלג אמר: "אני לא איש פוליטי"; אבל מעשיו והתבטאויותיו דווקא מעידים על כך שהוא איש פוליטי בכל רמ"ח איבריו, ואין בזה כל פסול. כמחנך, עליו להיות הראשון המבין שבמדינה כמו זו שאנו חיים בה הכל פוליטי וכולם פוליטיים. כמורה, מן הראוי שיבחין בין "איש פוליטי" לבין "פעיל מפלגה פוליטית". פלג אינו מסתיר את הקשרים שלו עם פלג מסוים במפה הפוליטית, ואין בכך כל רע. הבעיה מתחילה כשהוא מחליט להדיר מהשיח הכיתתי אנשים שעמדתם הפוליטית אינה עולה בקנה אחד עם זו שלו. בעברית קוראים לזה אפליה על רקע פוליטי.

פלג אסר לדבר על כשלים מוסריים של צה"ל "כי זה חד צדדי, ולתלמידים אין כלים לבחון את הנושא" - מה שמוכיח את קוצר הבנתו ביחס לתפקיד של בית הספר. בית הספר אמור להקנות לתלמידיו את הכלים הביקורתיים לדון בסוגיות מוסריות. מכל המוסדות, בית הספר אמור להיות חממה לטיפוח השקפות פלורליסטיות. בית ספר המונע דיונים כאלה ומציב "פרות קדושות" מועל בתפקידו.

פלג אמר: "אנו מחנכים להתגייס לצבא". זו בהחלט מטרה ראויה. אולם אותם נערים ונערות העומדים לפני גיוסם, מן הראוי שיהיו חשופים לבעיות המוסריות, ויש כאלו, ולכשלים המוסריים, והיו כאלה, שהצבא, מעצם היותו צבא, מציב לפניהם. דיון בסוגיות אלו יהפוך את המתגייסים החדשים לחיילים מודעים יותר, וכן, מוסריים יותר, כאלה שאינם מוּנעים על ידי השנאה העיוורת לאחר.

מכל האמור לעיל ברור, שפלג אינו מבין את עקרונות הדמוקרטיה שבמסגרתה אמורה לפעול מערכת החינוך ואינו יודע מהו התפקיד של מחנך במערכת כזאת.

דליה בונס, תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ