מי דואג למשק הפלסטיני

מוחמד אלמדני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוחמד אלמדני

בתגובה על "החרם מזיק לפלסטינים" מאת משה ארנס ("הארץ", 25.2)

שר הביטחון לשעבר משה ארנס מודאג מהפגיעה בכלכלה הפלסטינית ומהאבטלה הגואה בפלסטין ולדעתו הטלת חרם על מוצרי ההתנחלויות פוגעת בראש וראשונה בפלסטינים, ולא בעשירים היהודים ובהכנסת מיליוני דולרים לקופת משרד האוצר הישראלי. אבל המצב בשטח, שארנס מכיר היטב, נגרם ממדיניות הכיבוש הישראלי בגדה, שאינה מאפשרת לפלסטינים לפתח כלכלה רצינית, מונעת הקמת מפעלים, היי־טק וחקלאות מתקדמת. הכיבוש הישראלי מחזיק ביותר מ–60% משטחי הגדה בשטח C, והפלסטינים אינם יכולים לפתח את האזור וליצור מקומות עבודה.

ארנס כותב שפלסטינים וישראלים עובדים יחד במפעלים, אבל האם מפעלים אלה לא הוקמו ופועלים על חשבון האדמה והמים שלהם? העבודה במפעלי ההתנחלויות מהווה זריקת מרץ לכלכלה הפלסטינית, כותב ארנס, אבל לדעתי ולדעת רבים, בעולם גם בישראל, הכיבוש הישראלי הוא הגורם העיקרי למצבם הכלכלי הגרוע של הפלסטינים.

מדיניות ממשלת ישראל לא תאפשר לפתח כלכלה פלסטינית עצמאית מהסיבה הפשוטה שאינה רוצה מתחרים למוצרים הישראליים. הרי הפלסטינים רוכשים מוצרים מישראל ביותר מארבעה מיליארד דולר בשנה, ומדובר במוצרים בסיסיים בלבד. סיור בסופרמרקטים ברמאללה מראה עד כמה גדולה השליטה של המשק הישראלי במשק הפלסטיני.

מוחמד אלמדני

אם ארנס דואג לרווחת הפלסטינים, עליו לקרוא לבנימין נתניהו שיגיע להסכם שיבטיח לפלסטינים מדינה עם כלכלה רצינית, כי אנו מסוגלים להתחרות בכלכלה הישראלית. החרם המוטל ברחבי העולם על מוצרי ההתנחלויות נועד לפגוע בכלכלת המתנחלים, וזאת החלטה מדינית של מדינות רבות, בעיקר מדינות ידידות לישראל, שרואות בהתנחלויות ובכיבוש את המחסום העיקרי לשלום במזרח התיכון.

מוחמד אלמדני, חבר הוועד המרכזי של תנועת פתח, רמאללה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ