מי מרעיב את העגלים

הילה קרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הילה קרן

בתגובה על "יקר רצח" מאת נחמיה שטרסלר ("הארץ", 9.5)

נחמיה שטרסלר מאשים את הארגונים למען בעלי החיים, שהתנגדותם לביטול המכס על יבוא עגלים חיים מזיקה לבעלי חיים: לטענתו, כיום נהוג להרעיב את העגלים כי מתחת למשקל מסוים ממילא לא משלמים מכס, וביטול המס יפסיק את ההתעללות.

תפקיד העיתונאי הוא בירור העובדות. הרי עיתונאי אינו רק שופר של ספינים תורניים שמפיצים בעלי אינטרסים, ובמקרה זה משרד האוצר. לו היה פונה שטרסלר אל יו"ר השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות, ד"ר נדב גלאון, היה זה מכחיש את הטענה מכל וכל. כך לפחות עשה בתכתובת בינו לבין הארגונים. לפיכך, יש שתי אפשרויות, ושתיהן חמורות: או שהאוצר מפיץ טענה שקרית, או שהאוצר יודע על עבירה פלילית ונמנע מדיווח עליה, שהרי הרעבת בעלי חיים היא הפרה מפורשת של חוק צער בעלי חיים.

אולי באוצר סבורים שבמקום למצות את הדין עם מתעללים, צריך להעניק להם הטבות מס, ובנוסף גם מאות מיליוני שקלים מכספי ציבור שיועברו לתעשייה המקומית כ"פיצוי" על היבוא. הדוגלים בשוק חופשי מהתערבות ממשלתית כשטרסלר היו צריכים לבקר סעיף זה. משלם המסים הישראלי ישלם על מימוש התוכנית, ומנגד ספק רב אם ישלם פחות על הסטייק עתיר השומן הרווי. מי שבוודאי ירוויח הוא הדואופול תנובה־דבאח השולט הן ביבוא הבשר והן בשרשרת הייצור שלו בארץ.

עיתונאי המבקש לברר אם הצפת ישראל בעגלים אוסטרליים תביא להורדת מחירי הבשר צריך להביט בנתונים מן העשור האחרון, המצביעים על עלייה חדה ביבוא שלא הביאה להורדת מחירים. אין שום סעיף בתוכנית האוצר שמחייב את תאגידי הבשר או רשתות השיווק להוריד מחירים. אך יותר קל כנראה להאשים את הארגונים למען בעלי החיים שלא אכפת להם מהעניים, שכידוע, אוכלים סטייקים מדי יום ביומו.

הילה קרן, דוברת אנונימוס, תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ