מכתבים למערכת 9.6.2014

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו הארץ
הארץ

"נאצים" אינה עוד מלה

בתגובה על "גם טבעונים אפשר להשוות לנאצים" מאת רוגל אלפר ("הארץ", 8.6)

לנאצים אפשר להשוות רק נאצים ולא שום דבר אחר או תופעה אחרת, יהיו פושעים או נבלים ככל שיהיו. "נאצים" אינה עוד מלה בין מיליוני מלים שבשימוש שפות שונות. "נאצים" זו תרבות הכוללת בתוכה את אושוויץ וטרבלינקה ומיידאנק. "נאצים" מכילה, במלה אחת, השמדת מיליוני בני אנוש באמצעים תעשייתיים, שכל אשמתם היא בעצם קיומם כיהודים, צוענים, רוסים, פולנים או אחרים.

בחברות אנושיות שונות מתרחשים תהליכים העלולים להוביל לפאשיזם ולפשעים נגד האנושות, לפי ההגדרות המשפטיות. אלה תהליכים ודעות שיש לפסול ולעקור, אבל "נאציזם" זו מהות אחרת. קיימות די מלים בשפתנו להתייחס, לתאר, לפסול ולתקוף תופעות, התנהגויות ותהליכים. יש להשתמש במלים "נאצים" ו"נאציזם" לדיון בנאצים או בנאציזם בלבד.

זאב פביאן, תל אביב

צבע שחור

בתגובה על "הבאג של נתב״ג" מאת
 סלמאן מצאלחה ("הארץ", 5.6)

כותב המאמר מצא לנכון לייחד פסקה שלמה לדיון בצבע העור הכהה של איש הביטחון. דברים אלה, המייחסים לצבע עור כהה תכונות שליליות (וגם תמיהה בדבר מקור משפחתו של איש הביטחון, לפי צבע עורו), נודפים נימה גזענית שאין מקומה בעיתון. דווקא מאדם המלין על אפליה הייתי מצפה שיימנע מכתיבה כזאת.

רן רוטנברג, תל אביב

בקוראי את המאמר של סלמאן מצאלחה אני יכול להבין עוד יותר, מדוע יש לבדוק בקפידה את מי שנושאים בלבם שנאה כה עזה למדינה היהודית הציונית, יהא מוצאם האתני אשר יהא, שהרי כבר היו מי שתירגמו שנאה זו למעשי טרור.

יהודה פורת, רמת השרון

דעת ונימוס

לגילויי חוסר הנימוס וחסרון הדעת אצלנו, שנחשפו בביקור האפיפיור ("תחזיר את כלי המקדש", זעקה כרזה גסת־רוח את האגדה הנבערת), הצטרף גם ראש הממשלה. הוא ניסה ללמד את האורחים, שישוע הנוצרי דיבר עברית, וכאשר אלה הביעו סברה, כי לשון דיבורו היתה ארמית, סתר המארח את דבריהם. מלבד חוסר הנימוס שבסתירת דברי האורח, גם הקביעה ההיסטורית של המארח מפוקפקת. לפני שמדברים בפסקנות ומתווכחים, כדאי היה לקרוא מה נשתמר בסיפורים.

כשאחז ישוע בידה של ילדה חולה הנוטה למות ורצה לומר לה: "ילדה, קומי", הוא אמר זאת בארמית: "טליתא, קומי" (מרקוס ה', מ"א). אפילו בפסוק שזעק ישוע לפני מותו על הצלב, "אלי אלי למה עזבתני" (תהלים כ"ב, ב'), הוא שירבב מלה ארמית ואמר: "למה שבקתני" (מתי כ"ז, מ"ו). "שבקתני" הוא התרגום הארמי של המלה "עזבתני".

לשון הספר של יהודי ארץ־ישראל היתה עברית, אך לשון דיבורם היתה ניב ארמי ארצישראלי, שממנו נשתמרו בידינו, ולבסוף אף הגיעו לדפוס, גרסאות שונות של תרגומים ארמיים לספרי מקרא, המכונים "תרגום ירושלמי" ו"תרגום יונתן".

שלמה צוקר, ירושלים

המלחמה שנשכחה

מלחמת ששת הימים נשכחה באמצעי התקשורת. חיפשתי ארוכות בעיתון "הארץ" של 5 ביוני, למצוא ולו אזכור זעיר, והתאכזבתי.

משפחות החללים אינן שוכחות אפילו לרגע, זה 47 שנים, את המחיר ששילמו. אזכיר רק את חלקו של חיל האוויר במלחמה ההיא: מהלך הפתיחה, שנקרא "מוקד", הביא כבר בשעות הראשונות לניצחון במלחמה.

180 טייסי קרב יצאו בבוקר 5 ביוני 1967 לתקיפת שדות התעופה של האויב והשמידו בתוך שלוש שעות את מרב כוח האוויר שלו: כ–390 מטוסים הושמדו על הקרקע, בהם 30 מפציצים כבדים מסוג טופולב–16, שגודלם כמטוס בואינג ונועדו להפציץ את ערי ישראל. בקרבות אוויר נגד מטוסי האויב ששרדו בתקיפות הבוקר הופלו 60 מטוסי אויב. נקל לשער, מה היה גורל חיילי צה"ל והאזרחים בערי ישראל בלא "יריית הפתיחה" הזאת. 19 טייסים לא חזרו ממטסי התקיפה של הבוקר הראשון.

ששת ימי המלחמה, ונתעלם לרגע מהוויכוחים הפוליטיים בקשר לתוצאותיה כיום, משמשים דוגמה ומופת לתכנון, אימונים וביצוע מזהיר של טקטיקה אווירית ונלמדים בכל העולם במשך שנים ארוכות. בימים אלה, אל לנו לשכוח את מורשת הקרב ואת הנחישות, העוז והמופת של חיילי צה"ל, לפחות תוך כדי הרכנת ראש לפני המשפחות של יותר מ–700 חללי המלחמה ההיא.

עודד מרום, הרצליה

ג'ורג' אורוול בישראל

בתגובה על מאמר המערכת "עוול ושמו מעצר מינהלי" ("הארץ", 3.6)

כ–70 שנה לאחר פרסום ספרו של ג'ורג' אורוול "1984", ו–30 שנה לאחר מועד חזון הבלהות העתידני שתיאר, בישראל הדמוקרטית השולטת על עם אחר רוֹוח בלא עוררין ביטוי המשקף את רוח הספר. כוונתי לביטוי "'מעצרים מינהליים", שפירושם האחד והיחיד הוא "מעצרים ללא משפט". כך הם נקראים באנגלית, פשוטם כמשמעם וקשים לעיכול. עוול זה הוא חלק בלתי נפרד מהשליטה בשטחים. בימים אלה, של שביתת הרעב של העצורים־ללא־משפט הפלסטינים, מן הראוי ש"הארץ" יפסיק לתת יד לביטוי המכובס "מעצרים מינהליים" ויקרא לתופעה בשמה: "מעצרים ללא משפט".

דן סגיר, ירושלים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ