צה"ל בידי המיוחסים בעיני עצמם

יהושע עמישב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהושע עמישב

בתגובה על "הכבוד האבוד של עופר וינטר" מאת ישראל הראל ("הארץ", 31.10)

ישראל הראל משוכנע כנראה, כמו רבים במחנהו, שיש לציונות הדתית מעמד עליון לעומת מעמד הישראלי החילוני המצוי. לכן טבעי בעיניו, כי אל"מ עופר וינטר, מפקד גבעתי, בדף הקרבי שפירסם יהפוך את מבצע "צוק איתן" ל"ג'יהאד יהודי" ויודיע לאלוהים שאנו יוצאים להילחם "כנגד אויב המנאץ שמך".

האם היה הראל מגיב בחיוב דומה, אילו היה מח"ט חילוני מחליט גם הוא "להביא לצה"ל את מטענו הערכי" ולכתוב ב"דף המפקד לקרב" שפירסם משהו בסגנון של: מפקדים ולוחמים יקרים, אנו יוצאים לקרב כאשר אנו לבד במערכה. אין אלוהים, השמים ריקים, כפי שמעידה ההיסטוריה היהודית, ובמיוחד כפי שראינו לפני 70 שנה — ?

הרי זעקות השבר של הראל ושל חבריו לדעה על דברי הכפירה הנוראיים היו מגיעים עד קצות הארץ.

הגישה של הראל היא נחלת ציבור רחב, הרואה כטבעי לגמרי מצב שבו רבנים יוצמדו ליחידות של הציונות הדתית (ולא רק להן), ושבמהלך מבצע "צוק איתן" יסתובב הרב הצבאי הראשי לשעבר אביחי רונצקי, בלי שגויס כלל, בין יחידות צה"ל, יאזין לתדריכים וידווח לגורם פוליטי השותף להשקפת עולמו.

הראל ושותפיו לדרך מנצלים שוב ושוב את רפיסות הרמטכ"ל, בפרט, ואת רפיסות נציגי הציבור המתיימרים לייצג את החילונים, בכלל.

גם הורי החיילים החילונים היו צריכים מזמן להשמיע את קולם נגד התופעות הללו. אלא שתסביך הנחיתות שלהם אל מול כלי הקודש והפחד להתעמת ("אתה יהודי אנטישמי", "מה רע בקצת יהדות?" וכיוצא בזה) בסוגיה גורלית זו משתקים אותם.

כך נסללת הדרך להפיכת צה"ל לצבא משיחיסטי ולהפיכת מלחמות ישראל ל"מלחמות קודש", המבטיחות לכולנו אסון רבתי.

יהושע עמישב, ראשון לציון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ