גם להומור יש גבול

אריה נדלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אריה נדלר

בתגובה על "אייל גולן ועדר הנאורים" מאת בני ציפר ("הארץ", 4.3)

לאחרונה נגרמת לי נחת משולשת ממאמריו של בני ציפר: מהשחוק וההיתול וההתפתלויות הלולייניות שבהם; מתגובות הקוראים (להלן "העדר"), שלא קולטים שהוא מתעלל בהם; ומכך שהמופע חוזר שבוע אחר שבוע באותה מתכונת. ההומור שלי מסתיים כשמתירים משגלי צעירות לצורך פמפום היצירתיות. לכן אני רוצה לתת כלי בידי העדר, שיעזור לו לבחון את טיעוניו של הליצן ציפר ולהגיב בהיגיון ולא ברגש או אינטואיציה (ואולי לא להגיב כלל).

הטיעון הזקוק לאימות או הפרכה הוא: "בלי משגלי צעירות לא תהיה יצירה". ולהלן הכלי. קיים עיקרון מדעי, הגיוני, שימושי לבחון טיעון (היפותזה): אם תימצא דוגמה מוכחת שסותרת את הטיעון — "הלך" עליו סופית. אם מובאות דוגמאות בדוקות שתומכות בטיעון, משתפר הסיכוי שהטיעון נכון, אך כמובן אינן מאמתות אותו סופית.

מה הקשר בין "חירות מוסרית" ל"יצירתיות משגשגת"? ציפר מתנה אחת בשנייה. האומנם? על גתה ופתגמיו לא שמעתי; מצד שני, שמוע שמעתי על חיים גורי ששמר על מוסריותו לא מעט זמן, והנה ראו זה פלא — די הצליח באמנותו. ועגנון וברנר וגרוסמן ופוליקר — גם הם. כלומר, אם רק אחד מהרשימה שהבאתי (או מחוצה לה) שמר על מוסריותו וצלחה מאוד דרכו — "הלך" הטיעון של ציפר.

ובשולי הדברים: אין הייררכיה? אייל גולן וליה קניג הם שניהם "אמנים"? ביאליק וגולן הם שניהם "יוצרים"?

אני בטוח שאני מתפרץ לדלת פתוחה: העורך הנבון לא מצא לנכון למקם את בני ציפר במדור הדעות, ומיקם אותו בשער האחורי, היכן שפכים קטנים (שדיים גדולים בעיתונים אחרים) מבדרים את הקורא אחרי הזוועות שקרא בעמודים הקודמים.

אריה נדלר, נס ציונה

נ.ב. עכשיו כשציפר הראה לי את מקור האור הגנוז, אני ממתין בכליון עיניים לספרי שירה שיגיעו משישה או שבעה משוררים חדשים במשטרה ואי אלה מהצבא. כי את החלק של המשגלים הם כבר קיימו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ