עושים הכל למען החולה

מנחם פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנחם פישר

בתגובה על המכתב של ארנסט הרשקוביץ, "המטופל הוא הצד החלש" ("הארץ", 22.3)

לאורך שנים רבות שבהן אני קורא את "הארץ", לא ראיתי מכתב אלים ומשתלח הדומה למכתבו של ארנסט הרשקוביץ. מעבר לכותרת המציינת עובדה נכונה, המכתב שזור במשפטים ארסיים נגד הרופאים, היכולים חלילה לתת רוח גבית או "הרשאה", לכאורה מוצדקת על פי רוח הדברים, לאלימות נגד צוותי רפואה.

בקלות בלתי נסבלת של מקלדת הסובלת הכל הוא כותב: "הזלזול בחולים... הטיפול הגרוע... יש לשאול את נותני השירות, עם יד על הלב, האם אתם עושים הכל למען החולים?... האם הרופא רואה את האדם הסובל או רק לקוח שזכאי ל–8 דקות של אבחון רישום וטיפול... תאוות הבצע הבלתי נגמרת של רופאים רבים... המנצלים את מצבם האומלל של החולים".

כמה רוע ורשעות חייב אדם להכיל כדי לכתוב דברים אלה? כרופא העובד במערכת הבריאות, בבתי חולים ורפואת הקהילה זה למעלה מ–40 שנה, אני מרשה לעצמי לכתוב בשם רבים וטובים במערכת. בחרנו במודע במקצוע שירותי, מיוחד ונפלא זה, כדרך חיים — בחגים, לילות וימים — כדי לתרום ולעזור. אין זו קלישאה נבובה. אם יש מי שתאוות בצע מנחה אותו, אזי זה מיעוט בטל שאינו יכול להכתים את כל האחרים. האם אנו "עושים הכל למען החולים"? כן, אבסולוטית, עם יד על הלב כבקשתו. כן, במגבלות הקיימות, רובן מובנות, כמו בכל מערכת, כולל זו של סל הבריאות.

מערכת הבריאות בישראל מדורגת בצמרת המערכות המקבילות בעולם. עובדה זו אינה תוצאה של הקצאת משאבים נדיבה של המדינה. זו, לצערי, מתנערת והולכת מחובה בסיסית זו.

אני מאמין, גם מקווה, שלאחר קריאה חוזרת של מכתבו היה הרשקוביץ מוצא ניסוחים טובים יותר. ניסיון חיי לימדני שאפשר להפיק תועלת רבה יותר, כשהכוונה טובה.

ד"ר מנחם פישר, טל אל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ